Podnik Bedřichovka má v Orlických horách tři objekty a sjezdovku. Jeho dvaašedesátiletý majitel Josef prát pochází z jižní Moravy a řadu Moraváků také zaměstnává. Díky tomu se dozvěděl o Jerlochovicích. „Napadlo mě, že bychom mohli pozvat děti z Novojičínska, kde byly povodně. Na poradě jsem oslovil mého zaměstnance Ferdinanda Weisse, který je z Kujav, aby zjistil situaci. On doporučil Jerlochovice, které byly nejvíce zaplavané na Fulnecku, tak jsem mu dal za úkol, aby to domluvil,“ pokračoval Prát, bývalý mistr Československa ve volném stylu. Poté odeslal dopis na Městský úřad Fulnek, ve kterém oznámil, že pozývá osmatřicet osob na týdenní pobyt v chatě Luna v celkové hodnotě 60 tisíc korun.

Josef Prát o sobě tvrdí, že je důsledný ještě z dob, kdy většinu času trávil na žíněnce, a proto nenechal ani v tomto případě nic náhodě. „Oslovil jsem banku, spořitelnu a řadu podnikatelských subjektů, aby přispěly nějakými sponzorskými dary, aby ty děti tady strávily krásný týden. Připadlo mi mnohem lepší, zařídit pro konkrétní lidi konkrétní pomoc, než posílat nějaké peníze na povodňové konto. Ten jejich týdenní pobyt pro mě byla srdeční záležitost,“ dodal Prát.

Z Jerlochovic jelo do Orlických hor 32 dětí a šest dospělých jako doprovod. „Děti si to tam opravdu užily. Měly tam veškeré vyžití, minigolf, lanové centrum, bazén, tenisový kurt, fotbalové hřiště. Vyžily se tam úplně skvěle,“ hodnotil týdenní pobyt Miroslav Zlámal, velitel jednotky SDH Jerlochovice, který se notnou měrou podílel na zásahu při červencových záplavách v obci. „Pan Prát po nás nechtěl ani korunu. Děti dostaly plno dárků a ještě domluvil s tamním podnikatelem, který má pekárnu, že nám zajišťoval svačiny,“ chválil orlického podnikatele Zlámal.

Jediné, co Zlámala trochu zamrzelo, byl přístup města Fulnek. „Mysleli jsme si, že by nám město mohlo přispět na dopravu, ale nedostali jsme ani korunu. Takže na dopravu, což bylo devět tisíc tam a devět tisíc zpět se poskládali rodiče,“ podotkl Zlámal a dodal, že i přesto se jim v Orlických horách líbilo natolik, že si již u Josefa Práta domluvili pobyt na příští rok. „Souběžně s nimi tady budou hasiči z Hradce Králové a na třetí chatě budou děti z Karlových Varů, které tady s nimi ten týden byly. Takže oni už vědí, do čeho jdou,“ uzavřel Prát.