Jerlochovice zalila 2. července zejména voda, která se valila z polí z kopců a ve finále se spojila s Husím potokem. Asi dvě desítky objektů se rázem ocitly pod vodou, voda z polí s bahnem napáchala velké škody také v zahradnictví Bártek. „Voda, která se valila, zaskočila občany Jerlochovic rychlostí a velkou silou. Někteří občané museli utíkat ze svých domů okny, jinak to prostě nešlo,“ uvádějí členové osadního výboru a dodávají, že voda zaplavila i některé domy, které v roce 1997 nebyly zaplavené.
Autoři dopisu mají pocit, že za uplynulých dvanáct let od posledních ničivých záplav na Novojičínsku vedení města udělalo příliš málo proto, aby se podobná situace neopakovala. „Kromě vývozů z koryta potoka před dvěma roky a opravy mostu na malou stranu u restaurace Brtník to nebylo téměř nic,“ pokračují autoři dopisu.
Lidé z Jerlochovic tímto dopisem vyzývají vedení města, konkrétně starostu, ke vstřícnému přístupu k obyvatelům této místní části a rovněž očekávají zásadní řešení od Povodí Odry. Zároveň chtějí pravidelnou údržbu a průchodnost kanalizací, které v některých případech nefungují, a také proti erozní zabezpečení z polí. „Je to komplex řešení krátkodobých i dlouhodobých, které bude nutné udělat, abychom chránili životy a majetky občanů Jerlochovic. Je potřebné říci, že v mnoha případech nevyžadují velké náklady,“ uvádějí závěrem dopisu členové jerlochovického osadního výboru.
Vzhledem k dlouhodobější nemoci starosty Fulneku Josefa Dubce, se situací při červencových záplavách i po nich zabýval místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer. Osobně byl i v Jerlochcovicích. „Neberu tamním obyvatelům právo na takové vyjádření,“ sdělil k dopisu. „V každém případě tu situaci budeme řešit, ale nemůže to být hned. Nyní musíme spočítat všechny škody,“ naznačil Štekbauer s tím, že nejdůležitější váhu přikládá jednáním s Povodí Odry a s vodohospodáři.