Celkově vyčíslené škody činí 330 milionů korun, z toho na obecním majetku je to osmdesát milionů korun. V obci se stále odstarňují následky ničivé povodňové vlny. „Odstranilo se zhruba padesát procent, dokončení všech oprav plánujeme na konec příštího roku,“ uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

O apokalypse, která loni 24. června v Jeseníku nad Odrou nastala, vypovídá mimo jiné skutečnost, že třiadvacet objektů, zejména domů, bylo srovnáno se zemí po nutné demolici. „Další dvě až tři ještě očekáváme,“ doplnil Machýček.

I přes hrůzu, kterou si většina lidí v Jeseníku nad Odrou prožila, zůstávají v obci. Někteří z nich již bydlí v novém – v povodňových domcích. Na kopci směrem na okraji obce jich vyrostlo patnáct a k nim přibyl jeden bytový dům s osmi bytovými jendotkami. „Všechny domy i byty jsou od zimy obsazené“ poznamenal jesenický starosta.

Podle místních obyvatel se řeka Luha, která, o povodních stoupla místy odhadem o sedm až osm metrů, rozlévala po loukách podel koryta běžně. To co předvedla loni, nikdo doposud nezažil, a tak není divu, že řada obyvatel netpělivě a s obavami sledovala její hladinu před několika týdny, kdy ji vydatný déšť začal výrazně zvedat. Zastavila se několik centimetrů pod hranou mostu v centru obce. Radikální protipovidňová opatření ale obec v plánu nemá. „Chystají se pouze částečná,“ uzavřel Machýček.