Každoročně se v Jeseníku konala Slavnost obce u příležitosti jubilea vzniku obce, letos se ale tuto akci rozhodli pojmenovat Den obce. „Nebylo by to důstojné. Lidé tady prožili velice těžký červen a stále ještě se s následky ničivých záplav potýkáme. Nemáme vlastně co slavit. I proto jsme se rozhodli pro přejmenování akce a zrušení tradičního ohňostroje,“ vysvětlil Libor Macháč z Jeseníku nad Odrou . „Až dokážeme pomoci lidem, kteří přišli o své domovy, aby u nás zůstali a neodstěhovali pryč, pak bude čas i na slavení,“ dodal místostarosta.

Den obce by tak podle jeho slov měl být spíše odpočinkovou záležitostí, aby si lidé ulevili od spousty práce, kterou mají za sebou a která je ještě čeká. „Na naše rozhodnutí vnímám jen kladné reakce, asi všichni cítí, že je to tak lepší,“ podotknul Macháč. Také areál TJ Slavoj byl povodní hodně poničen a obci trvalo měsíc, než jej upravila do snesitelné podoby, která by podobnou akci snesla.

Program přesto nepostrádá na kvalitě. Už v pátek 14. srpna se můžeme od osmi hodin večer těšit na diskotéku, sobota pak ve tři odpoledne přinese slováckou krojovanou dechovou hudbu Vlčnovjanka a ve 20 hodin přijde čas na zlaté hřeby programu – vystoupení legend české muziky Kamila Střihavky a Michala Pavlíčka. Potřebnou energii pak po desáté večer dodají příchozím muzikanti Rock&Roll Bandu Marcela Woodmana. Nedělní program začne už v 9.15 poutní mší svatou a následným vystoupením dechové hudby Děrničanka. Odpoledne vše uzavře opět diskotéka. (mer)