Již několik dnů leží v centru Jeseníku nad Odrou májka. Podle starosty obce Tomáše Machýčka je skácení dílem skupiny mladíků.

„Jde o partu mladých lidí, kteří asi nemají co na práci, nudí se, nevědí nic o historii a tradicích a spíše je zajímá, kde co zlikvidovat. Tak si takto udělali radost. Myslím si, že toto s tradicemi nemá nic společného, ale že jde o obyčejný vandalismus," řekl trpce Tomáš Machýček. Májka v Jeseníku nad Odrou totiž padla teprve před několika dny, nikoliv o první noci, jak káže tradice.

Přitom podle informací, které redakce Novojičínského deníku získala, právě koncem dubna, kdy se stavěly májky, zřejmě ta samá parta objela místní části Jeseníku nad Odrou, a kde měla jen trochu příležitost, tam kácela.

Jedním z míst byla například Hůrka. „My jsme to postavili a hned ráno to leželo. To bych ještě bral. Ale v tom Jeseníku nad Odrou to shodili asi až za týden. Ti, co to udělali, zřejmě vůbec nemají o tradici stavění máje ani potuchy," uvedl Daniel Glogar, předseda osadního výboru v Hůrce, s tím, že v máj v obci stavěli letos svobodní mládenci, kteří si ji také hned druhý den po shození postavili.

„Kdysi ta tradice taková byla, někdo ukradl o první noci špičku májky, pak přišel a řekl: Tak si ji vyplaťte. Udělala se bečka, flaška a bylo. Dneska se to dělá hlavně pro děcka, aby aspoň trochu měla představu o nějakých tradicích," pokračoval Daniel Glogar a připomněl, že kromě první noci byla májka chráněna a bylo nepsaným pravidlem, že ji nikdo neskácel.

„Jenomže dnes je to některým jedno. Například ve Vysoké u Hustopeč už rezignovali. Tam to ráno postaví a večer skácejí," doplnil Daniel Glogar. Parta mladíků mimo jiné skácela také májku v Blahutovicích nad Odrou, další místní části Jeseníku nad Odrou. Ozdobený kmen ale „dřevorubci" tak nešikovně, že spadl na plot.

V Jeseníku nad Odrou mají v kalendáři akcí naplánované kácení máje. Jestli máj do té doby postaví znovu, starosta Tomáš Machýček zatím netuší. „Kácení máje se ale určitě uskuteční. Určitě to nějak uděláme," ubezpečil.