Výjimkou v oblasti jeslí je Nový Jičín. Město bylo jedním z posledních, které široko daleko jesle provozovalo. Dnes jesle sice nefungují ani tady, ale vedení města prozradilo, že v případě zájmu ze strany rodičů, je připraveno se touto otázkou zabývat. „V případě zájmu jsme připraveni otevřít tuto záležitost bez problémů. Máme kapacitu, jsme na to připraveni, takže pokud by byl takovýto požadavek vznesen, je to jen otázka ekonomiky provozu a toho, kdo by se na ní podílel,“ uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle. Současně prozradil, že jako nejoptimálnější se jeví, a také se s danou lokalitou počítá, mateřská škola Máj na ulici Karla Čapka.

Pokud by rodiče zájem projevili, začalo by město tuto otázku hlouběji řešit. Zřejmě největší zádrhel jsou však finance. „Kdyby rodiče za jesle platili zhruba šest set korun měsíčně, muselo by město doplácet něco kolem dvou milionů ročně. A je otázka, zda je taková částka únosná, protože by se jednalo o vybraný okruh patnácti, maximálně dvaceti dětí, které by byly takto z rozpočtu města preferovány,“ vysvětlil starosta Týle. Zvýšit poplatek rodičům by však zřejmě také příliš nepomohlo. „Každá vyšší zátěž ze strany rodičů, například kolem tří tisíc korun měsíčně, znamená, že rodiče ztrácejí o tuto službu zájem,“ dodal Týle. Podle něj je také otázkou, zda jsou jesle vůbec pro děti dobré. „Je to spíše téma na odbornou veřejnost, nakolik úžasné jsou jesle pro malé děti, na kolik skvělé je pro malé dítě ve věku zhruba jednoho roku být vytrženo z rodinného prostředí a být zařazeno do neznámého kolektivu,“ konstatoval s tím, že by podle něj by jesle měly fungovat jako úplně poslední pomoc rodičům, když se chtějí vrátit do práce. „Každopádně je město připraveno v případě požadavku na jesle tuto otázku řešit,“ uzavřel starosta.

Ostatní města na Novojičínsku se problematikou jeslí příliš nezabývají, což vyplývá především z nezájmu občanů. Například v Kopřivnici byly poslední jesle zrušeny v roce 1996 a od té doby radnice nezaznamenala žádnou písemnou ani ústní žádost o umístění dítěte v jeslích. „V Mateřské škole Kopřivnice občas dostávají žádosti k přijetí dítěte před dovršením věku tří let,“ připustila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková. Současně ale dodala, že zřízení jeslí není prioritou města. V Příboře byly jesle uzavřeny ještě dříve, v roce 1992. A jak přiznal místostarosta Bohuslav Majer, od té doby město nezaznamenalo v této věci požadavek ze strany občanů. „Pokud by požadavky na zřízení jeslí vyvstaly, orgány města by se tím samozřejmě zabývaly a snažily by se situaci řešit,“ ubezpečil Majer. „My jsme k jeslím jednali, tuším bylo to na jaře 2007, kdy přišly dvě žadatelky a chtěly po městu finanční prostředky ve výši zhruba milion, milion a půl s tím, že zřídí v nějakých prostorách jesle,“ zavzpomínal starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský. „Tehdy jsme to zamítli a myslím, že ani dneska nemají občané o jesle zájem,“ dodal starosta Hrabovský.