Územní odbor Nový Jičín Záchranné služby Moravskoslezského kraje zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči pro sto padesát tisíc obyvatel a provozuje nejvyšší počet výjezdových stanovišť ze všech územních odborů v Moravskoslezském kraji - celkem šest.

„Posádky ve zdejší oblasti řeší během jednoho roku okolo jedenácti tisíc událostí,“ stojí na webových stránkách záchranářů Moravskoslezského kraje. Vzhledem k tomu, že Novojičínsko protíná důležitá dopravní tepna, silnice I/47 a ve výstavbě je dálnice D 47, dá se předpokládat, že záchranáře v této oblasti, stejně jako doposud, budou hodně zaměstnávat dopravní nehody.

Podle Lukáše Humpla, mluvčího moravskoslezských záchranářů, je lhůta pro dojezd 15 minut. „Za poslední dva roky nevedeme žádný soudní spor, ani jsme nečelili žádné žalobě kvůli pozdnímu příjezdu posádky,“ poukázal s tím, že v ojedinělých případech se však stalo, že pomoc dorazila po povinné čtvrthodině. „Všechny takové případy ale skončily vysvětlením, proč se tak stalo,“ dodal.

Loni vyjely posádky záchranářů v kraji k 78 500 pacientům. „Vyjíždíme často k náhle vzniklým nebo zhoršeným onemocněním a stavům, jako jsou cévní mozkové příhody, dechové obtíže, akutní srdeční infarkty, bezvědomí, křečové stavy, samozřejmě také úrazy, dopravní nehody a další. Interní onemocnění tvoří asi dvě třetiny všech událostí, které řešíme. Kromě toho zajišťuje záchranná služba i transporty pacientů mezi zdravotnickými zařízeními či na specializovaná pracoviště,“ popsal Humpl. Potvrdil, že lidé občas záchranku i zneužívají. „Je ale otázka, kdy jde o vyložené zneužití. Někdy lidé volají záchranku k obtížím, které trvají několik dní a život akutně neohrožují. Operátorce popíší stav jako náhle zhoršený a požadují výjezd rychlé lékařské pomoci. Část těchto požadavků se podaří odfiltrovat a vyřešit jinak, k některým ale skutečně vyjedeme. V jiných případech volající sdělí, že má horečku a zvrací, a požaduje náš zásah místo toho, aby se obrátil na svého praktického lékaře, popřípadě na pohotovost. Stává se, že takový člověk, pokud je tam operátorkou odkázán, po nějaké chvíli telefonuje znovu na tísňovou linku a k již uvedeným obtížím přidá například bezvědomí. Pak posádka musí vyjet. Tyto události se stávají zčásti z neznalosti lidí, kam se obrátit, svou roli hraje také obava o zdraví či život blízkého člověka. V některých případech to však již hraničí se zneužíváním systému zdravotní péče.“

PAVEL KARBAN
IVAN PAVELEK