Skoro dvacet litrů slivovice všech vůní a chutí a dvaadvacet tvarohových koláčů. Taková je bilance soutěže O nejlepší jičinskou slivovici a O nejlepší jičinský tvarohový koláč, kterou uspořádal sbor dobrovolných hasičů z Jičiny, místní části Starého Jičína a tamější osadní výbor.

Porotci měli nelehký úkol. Ze všech slivovic, jabkovic, meruňkovic a tak dále vybrat tu, která jim zachutnala nejvíce. Porota se skládala z pěti dobrovolníků. Ti do připravené tabulky zaznačili, kolikati body by ten, či onen destilát ohodnotili. Body udělené porotci se sčítaly a vyhrál ten, který měl podle odborné jury nejlahodnější mok. Pro lepší posouzení zapíjeli porotci destiláty neslazenou minerálkou, zajídali chlebem, popřípadě vepřovými škvarky.

Na druhé straně barikád, se se svým pekařským uměním předvedly ženy. Dvaadvacet koláčů s tvarohem bylo vystaveno na druhé straně místnosti a podrobeno pečlivému zkoumání stran veřejnosti. „Každý kdo přijde, může ochutnat kterýkoliv koláč. Poté nám sdělí, který mu chutnal nejvíce a my si zapíšeme jeho jméno a přidělíme bod,“ informovala Anna Tvrdá, porotkyně. Na této straně místnosti se pohybovalo asi nejvíce návštěvníků, protože slivovicoví fajnšmekři potřebovali na svou práci klid. U stolů pobíhaly děti a vybírali si svůj nejoblíbenější koláč. „Mě chutnala nejvíc desítka,“ přiznal malý David. Pro přesnost, koláč s číslem deset měl zespodu piškotové kakaové těsto, druhé patro bylo z tvarohové pěny a nahoře byla ovocná želatina. Vážnou konkurenci měl tento koláč v čísle osmnáct, což byly kakaové řezy s tvarohem a tenkou krustou z čokoládové polevy. „Je dobře, že je tady taková akce, aspoň se na vesnici něco děje,“ přiznala druhá porotkyně Marie Semperová.

Jak už bylo řečeno, porotoce v kategorii O nejlepší jičinskou slivovici čekala tvrdá práce. Tedy alespoň se tak tvářili, jako u mučení. „Požádali jsme o to starší obyvatele Jičiny, ale nechtěli. Tak to zbylo na nás,“ posteskl si na oko předseda osadního výboru Martin Pecháček. Na stole čekalo devětatřicet půl litrových lahví různých náplní. „Vůbec jsme nečekali, že se chytne tolik lidí. Kdyby ano, připravili bychom se na to lépe. Jedná se o první ročník. Hlavně jsme chtěli, aby se tady něco dělo, aby lidi neseděli doma,“ doplnil Pecháček. Obyvatelé nejen Jičiny, ale i Starého Jičína a například Vracova, vybraly ty nejpovedenější destilované skvosty. „Máme tady i ročník 1985 a taky lahev z roku 2000,“ přisvědčil František Tvrdý, který destiláty hlídal a zároveň měl také svoje želízko v ohni. „Zapsal jsem svoji trnkovou z loňského roku. Jsou v tom trnky, med a voda, takříkajíc co dům dal,“ odpověděl se smíchem.

Vítězové se mohli těšit na dárkový koš a pohár. Ti, kteří se neumístili, mohli věnovat svá díla do prodeje za symbolickou částku pěti korun. Výtěžek akce půjde na podporu mladých hasičů v Jičině.