„Vlastně jde o variantu našeho běžkařského závodu na třicet kilometrů pro teplé počasí. Ten zimní se koná na Rejvízu v Jeseníkách a bude mít příští rok padesátý ročník,“ řekl Martin Otto za pořádající spolek Jistebník v pohybu. VH v názvu půlmaratonového závodu prý odkazuje na vodohospodáře z Povodí Odry, kteří za založením tradice v Jistebníku stojí. K půlmaratonu se časem přidaly kratší trasy a nakonec také královská maratonská trať o délce 42 195 metrů.

Pustevny, kde se první květnovou neděli konala preventivní akce Policie ČR a BESIPu zaměřená na cyklisty a koloběžkáře, 5. 5. 2024.
VIDEO: Policie na Pustevnách. Akce se zaměřila na cyklisty a koloběžkáře

„Letos máme čtrnáctý ročník, sérii nepřerušily ani opatření během koronavirové pandemie,“ pochlubil se Martin Otto s tím, že pro závodní běh Chráněnou krajinnou oblastí Poodří bylo potřeba získat povolení správce. Podmínky jsou přísné, v tomto koutě přírody nesmí po běžcích zůstat víceméně nic jiného než otisky bot v blátě.

Kromě trasy na 21, 1 kilometru nabídne jistebnický VH půlmaraton také běh Galerijní ulicí na 3,6 kilometru, rychlý závod na 10,5 kilometru a pak celý maraton. „Zajímavostí jsou štafety pro čtyři běžce na čtvrtmaraton, jichž bude letos rekordní počet. Hlavní závody vedou okolo rybníků a kolem řeky v malebné krajině Poodří,“ popsal Martin Otto.

Ilustrační foto. Nehoda, vlak.
Muž na Novojičínsku přecházel koleje s kolem. Střet s osobním vlakem nepřežil

Zaregistrovat se lze do pátku 17. května on-line na www.vh-pulmaraton.cz a pak ještě v den konání na jistebnickém hřišti od sedmi hodin ráno. Tak také posléze odstartuje většina závodů a bude tam i cíl.

„Naše heslo je, že dopoledne fandí děti rodičům a odpoledne rodiče svým dětem,“ usmíval se pořadatel Martin Otto. Program totiž zahrnuje i dětskou olympiádu, která začíná v poledne. Účastníci se mohou těšit třeba na osmimetrovou lezeckou stěnu.

Jistebnický VH půlmaraton cílí na celé rodiny a od začátku nezapomíná ani na dobročinnost. Letos pořadatelé využijí vybrané peníze na budování komunitního sportovního centra v objektu spotřebního družstva COOP v Jistebníku, na které je už stavební povolení. Už dříve se na závodech vybralo například na adopci lamy alpaky v ostravské zoo.