Zatímco celková účast ve volebním obvodu číslo 63 byla 18,49 procenta, na Novojičínsku přišlo volit v Odrách a dalších deseti obcích v průměru 14,16 procenta všech oprávněných voličů. Procentuálně nejvyšší účast byla v Luboměři – 20,30 procenta, naopak v Heřmánkách došlo jen 9,22 procenta voličů.

Voliči na Novojičínsku dali vcelku jednoznačně přednost Jitce Seitlové, která získal v průměru 66,64 procenta hlasů, nejvíce – 81,30 procenta - ve Spálově. Nejmenší počet hlasů získala znovuzvolená senátorka v Heřmánkách, kde měla zisk 53,84 procenta hlasů.

Jitka Seitlová se chce v příštím volebním období věnovat nejpalčivějším oblastem, které Přerovsko trápí - doprava, byznys s lidskou chudobou, ale i nedokonalá legislativa, která nedostatečně chrání zájmy obyčejných lidí.

„Moc mě potěšila podpora občanů, které si nesmírně vážím. Byly to opravdu nervy a dlouho byl rozdíl mezi mnou a mým soupeřem hodně těsný. Pokusím se v příštím volebním období splnit vše, co jsem slíbila, aby se mnou lidé byli spokojeni,“ reagovala na úspěch ve druhém kole senátorka Jitka Seitlová.

Ta působila v Senátu už dvě volební období v devadesátých letech. Práci ale načas přerušila, protože se stala zástupkyní ombudsmana. Do Senátu byla znovu zvolena v roce 2014.

Oblastí, jíž se dlouhodobě věnuje, je životní prostředí. „K mým prioritám patří zákon o vodě a o odpadech. Chtěla bych se zasadit také o důsledné vyšetření úhynu ryb v řece Bečvě - ekologické havárie, která v našem regionu nemá obdoby,“ řekla Jitka Seitlová.

K dalším tématům patří i doprava. „Budu i nadále usilovat o rychlé dobudování ostudně chybějícího posledního kousku deseti kilometrů dálnice D1 kolem Přerova a také Palačovské spojky. Chci se zasadit i o efektivnější systém financování silnic druhé a třetí třídy a místních komunikací tak, aby byly bez výmolů, drolících se krajnic a rizikových křižovatek,“ řekla. Vzpruhu podle ní ale potřebuje i zdravotnictví.

„Zejména menší města a obce trápí i nedostatek praktických lékařů a zubařů, což je další problém, který bych nyní chtěla řešit,“ doplnila.

Přerovský radní a náměstek hejtmana Petr Vrána (ANO), který v souboji skončil jako druhý, nevnímá prohru nijak fatálně. Neúspěchem ve druhém kole senátních voleb pro něj prý politika nekončí.

„V tuto chvíli musím pogratulovat své soupeřce. Zklamaný nejsem, protože podle výsledků prvního kola by bylo zřejmě překvapením, kdybych vyhrál. I když jsem měl velkou podporu v Přerově, senátní obvod zahrnuje i Hranicko a Lipnicko, kde jsem asi nedokázal voliče přesvědčit. V práci pro občany rozhodně nekončím a postup do druhého kola beru i jako závazek vůči voličům,“ komentoval výsledek senátního klání Petr Vrána.

Online reportáž