Blížím se k suchdolskému kulturnímu domu a jsem stále více zvědavý na to, co mě čeká. V uších mi pořád zní hlas tamního výtvarníka Zdeňka Valcháře, jenž mi několik dnů předtím stručně povyprávěl zajímavý příběh mladé ženy, která se kdysi dostala na samotné dno.

Vstupuji do sálu, kde je mono vidět mnoho obrazů různých autorů a mimo jiné i nějaké lidi na invalidních vozících. Jeden z nich jede pomalu proti mně a na něm sedí žena, ve které jsem ihned poznal tu, o níž mi Zdeněk Valchář povídal Johanku Pascale Veličkovou.

Opatrně ji oslovuji a ona svoluje ke krátkému rozhovoru. Prozrazuje mi, že nejraději maluje kočky. „To jsou moje nejoblíbenější zvířata. Maluji podle předlohy i jen tak z hlavy, někdy i trochu primitivním stylem, jindy propracovaným," říká mi poměrně dobrou češtinou Johanka Pascale, jež se před třiceti lety narodila patnáctileté Francouzce a Skotovi.

Její matka ale brzy umírá a Johanka se poté dostává do Třebíče k nevlastní babičce, kde se naučí česky.

„Ta její nevlastní babička se o ni ale neuměla pořádně postarat. Johanka byla po dětské obrně a babička ji posílala po různých lázních, ústavech a podobně. Nakonec skončila u pěstounů, kde se jí ale nelíbilo. Vrátila se tedy k babičce a ta ji poslala do ústavu do Hrabyně," přibližuje příběh mladé ženy Pavel Velička.

Pavel Velička se klidně může pasovat do role Johančina zachránce. V ústavu v Hrabyni bydlí od začátku, co jej postavili, protože je na vozíku už více než čtyři desítky let. Když jsem na ni narazil, byla v hrozném stavu. Mívala denně epileptické záchvaty a byla psychicky úplně na dně.

Byla předávkovaná léky a její lékař mi říkal, že jestli bude tak užívat léky i nadále, brzy umře. Tak jsem s ní párkrát promluvil a začali jsme si rozumět," pokračuje Pavel Velička.

Jenže Johanka z Hrabyně utekla. „Naštěstí jsme na sebe měli telefon a asi za půl roku mi zavolala. Zajel jsem za ní autem, a když jsem viděl ty hrozné podmínky, v jakých bydlela, řekl jsem: Johanko, tu nemůžeš bydlet. Neměla žádné zázemí, nebyl tam ani záchod," vzpomíná Pavel Velička a dodává, že vzal dívku zpět do Hrabyně.

Neměli ji tam moc rádi a ona se učila si zvyknout. Pomohla příroda, kam ji Pavel Velička bral, a práce s počítačem, kterou jí sehnal. Přenechal jí svůj byt a sám se přestěhoval do jednolůžkového pokoje. Johanka se začala rapidně měnit k lepšímu a mimo jiné se naučila malovat.

„Teď už chodím prvním rokem do výtvarné školy," poznamenává Johanka a po chvilce se přesunuje ke stolu. Doobalí si konec tužky ubrouskem, vloží ji do úst, pak uchopí do obou rukou papír s podložkou a maluje. Ti, co jsou přítomni, fascinovaně hledí, jak na papíru pomalu vzniká kresba jablka a posléze se objevuje kytka.

Poté Johanka podepisuje několik výkresů, které dělala dříve. Opět ústy, protože ruce jí tak neslouží, aby toho byla schopna.

„Když jsem ty kresby viděl, jako výtvarníkovi mi bylo jasné, že bez talentu by to neudělala. Ona nemá ten odstup od papíru jako mají jiní kreslíři. Proto je to, co dělá, úžasné. Když někdo budete na dně a nebudete vědět, jak dál, vzpomeňte si na to, co jste tady zažili," říká nad kreslící mladou ženou Zdeněk Valchář.

Opouštím sál i kulturní dům a jdu k autu. Před očima mám stále ústa držící tužku, která se komíhá po papíře sem a tam, sem a tam…