VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Zajíček: Každý zájezd je něčím jiný

/ROZHOVOR/ Třiadvacet let stojí v čele asi nejznámějšího pěveckého souboru na Novojičínsku, který se v příštím roce bude chystat na oslavy půlstoletí existence. O souboru, zpěvácích i o sobě hovoří sbormistr pěveckého souboru Ondrášek Josef Zajíček.

1.1.2016
SDÍLEJ:

Josef ZajíčekFoto: Svatoslava Lenartová

Končí rok 2015. Byl náročnější než ty předešlé?

Letošní, právě končící rok byl podobně náročný jako všechny předcházející roky, které jsem zažil od doby, co stojím v čele sboru. Rozdíl je jen v tom, že některé věci dnes dělám s větší rozvahou a zodpovědností než před dvaceti lety, kdy jsem se do mnohých projektů vrhal takřka po hlavě.

Tím vlastně přiznávám, že každý další rok je pro mne náročnější, poněvadž se cítím zavázán škole, rodičům našich dětí i veřejnosti, abychom je nezklamali a přinášeli do naší činnosti stále něco nového – impulzy a podněty, které nás mohou posouvat kupředu.

Koncertovali jste například ve Francii, v Řecku, absolvovali jste turné po jižních Čechách, v Táboře, v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově a na mnoha dalších místech. Co vám nejvíce utkvělo v paměti? Kde se vám a dětem nejvíce líbilo?

Každý zájezd je něčím jiný, výjimečný, opravdu těžká otázka. Ale sám se podobně ptám starších členů, co považují za „top" zájezd v jejich sborové kariéře, a odpovědi jsou často diametrálně odlišné. Na někoho více působí atmosféra sborových soutěží a festivalů, někdo vnímá přírodní krásy, jiný preferuje historii a památky a někteří dodnes básní o tom, jaká a kde byla zábava, s kým se seznámili a podobně.

Co sám považuji za úžasné je, že toto vše lze prožít v našem sboru prostřednictvím muziky. Pestrou škálu prožitků a poznání si děti nesou do života spolu se zkušenostmi a vzpomínkami na období, které trávily ve sboru.

Co považujete za největší úspěch Ondrášku v končícím roce?

Členové komorního sboru by mi neodpustili, kdybych nezmínil vynikající výsledek ve sborové soutěži v řecké Kalamatě. Ten nejčerstvější úspěch je z předminulého týdne, kdy si Ondrášci vyzpívali v litevském Kaunasu Grand Prix – hlavní cenu pro absolutního vítěze sborové soutěže Cantate Domino 2015.

Nicméně, mě jako sbormistra uspokojuje, že si sbor dlouhodobě udržuje vysoký umělecký standard. Jako organizátora koncertů mne hřeje, že na našich koncertech jsou sály a kostely plné nadšených posluchačů. A jako člověka mne nesmírně těší, když vidím, že toto naše snažení přináší radost nám všem.

Opravdu cítím hrdost nad tím vším, co jsme v posledních dvaceti letech s Ondrášky dokázali. A tuto hrdost sdílím se svou pravou rukou, klavíristkou Maruškou Válkovou, která se mnou po celou tu dobu trpělivě spolupracuje a nezištně pomáhá. Má za to můj veliký dík a obdiv.

Přelom roku znamená pro Ondráška sérii koncertů. Nastává potom to období, kdy se spíše jen zkouší, nebo se koncertuje i nadále?

Po novoročních koncertech pravidelně nastává období přípravy na „jarní sezonu". Mám tuto dobu nesmírně rád, je to čas, kdy se „hněte a vaří" nový repertoár a kdy nová generace Ondrášků po několikaměsíčním oťukávání získává na jistotě a stává se tak plnokrevnou součástí sboru.

Přípravná oddělení Rarášek a Kulihrášek využívají jarní prázdniny k soustředění v Beskydech, kde si můžeme dovolit dvoufázový nácvik repertoáru, a přitom zbývá i dostatek prostoru k hrám a vzájemnému poznávání. Ta letošní zimní příprava bude letos okořeněna slavnostním koncertem novojičínské ZUŠ u příležitosti oslavy 70. výročí jejího založení. V březnu nás pak čeká návštěva a s ní spojené společné koncerty dvou skvělých sborů z japonské Odawary a kanadského Montrealu.

Kolik souborů má v současné době Ondrášek? Kolik má zpěváků?

Ondrášek byl jako koncertní sbor založen již v roce 1967 Václavem Ptáčkem. Když jsem 
v roce 1990 přišel ke sboru jako jeho asistent, cítil jsem potřebu vybudovat systém přípravných oddělení. Tím prvním oddělením byl Kulihrášek, jenž letos oslavil pětadvacet let od založení.

O dva roky později jsme z dětí předškolního věku postavili sbor Hrášek a v roce 1996 jsme mezi Hrášky a Kulihrášky ještě připojili oddělení Rarášek, aby se to nepletlo. Do roku 2005 celé těleso fungovalo jako jeden hlavní koncertní sbor se třemi přípravnými odděleními.

Jenže odcházející generace maturantů na mě dlouhodobě tlačila s myšlenkou založení sboru pro vysokoškoláky. Takže letos tomu bylo už deset let, co vznikl Komorní sbor jako naše páté sborové oddělení. Ondrášek jako celek čítá v současnosti 230 členů ve věku pět až pětadvacet let. Od roku 1992 se sbor stal oficiálně součástí Základní umělecké školy v Novém Jičíně.

Je zájem ze strany dětí zpívat v takovém sboru, jako je Ondrášek?

Zájem dětí rovná se zájem rodičů – tady se jedná o přímou úměru, proto spolupráce s rodiči je pro nás zásadní. Má-li zájem rodina o členství dítěte ve sboru, pak dokáže dítě motivovat a zvláště v prvních letech nést i jisté nepohodlí. Mám tím na mysli, že rodiče pravidelně vodí své dítě do zkoušek sboru, umožní dítěti podílet se na zájezdech, jsou schopni postarat se o kamaráda, který je u sboru na návštěvě, jsou ochotni pomoci s organizací nejrůznějších aktivit.

Někteří rodiče nedokážíou tato specifika naší činnosti akceptovat a děti nám už po roce odcházejí. Nejčastěji bojujeme s tím, že se rodiče bojí pustit své dítě na zájezd, jednoduše mají obavy, zda bude o jejich zpěváčka dobře postaráno.

Pokud ale tuto situaci prvně překonají, zjistí, že dítě se vrací spokojené a plné dojmů. A díkybohu, takových rodin je většina. Na tomto místě bych chtěl poděkovat především prezidentce sboru Svaťce Lenartové za její komunikační schopnosti a hlavně dobré srdce, s jakým jedná s dětmi i jejich rodiči.

Vynikající práci odvádí rovněž sbormistryně Míša Glogarová a klavírista Dušan Brus. Spolu vytvořili skvěle se doplňující tým a jsou pro děti příkladem profesionálního vystupování a chování. Oba jsou dětem dobrými kamarády, obětavými a respektovanými vůdci na našich výletech a cestách.

Příští rok v září by měla začít jubilejní, padesátá sezona Ondrášku. Už se na to nějak připravujete?

Přípravy na jubilejní, padesátou sezonu jsou v plném proudu. Domlouváme sály, kontaktujeme muzikanty, zveme naše partnerské sbory, oslovujeme sponzory… Po novém roce spustíme na našem webu www:ondraseknj.cz interaktivní sekci OSLAVA 50 LET, kde se budou moci rovněž přihlásit všichni zájemci z řad bývalých členů.

Kdyby se měli sejít všichni bývalí členové souboru, patrně by se jednalo o číslo čtyřciferné. Uvažujete o takovém setkání?

Nedávno jsem to zkoušel spočítat a dospěl jsem k číslu okolo 2500. To by už byl pořádný sbor, ale budeme potěšeni, kdyby se nás sešlo okolo dvou set. Rozhodně si toto setkání nenecháme ujít.

U příležitosti tohoto vzpomínkového setkání by měla být vydána publikace jako ohlédnutí za slavnou minulostí sboru. Rovněž se pokusíme během příštího roku secvičit ty nejkrásnější sborové „hity", které nás po celých padesát let provázely, abychom jimi udělali radost sobě i všem okolo nás.

Co čeká Ondrášek v příštím roce?


Do nového roku vykročíme tradičními novoročními koncerty. Již 2. ledna zpíváme v kostele 
v Šenově u Nového Jičína od 15 hodin a v Hladkých Životicích od 18 hodin v kulturním sále. 
V Novém Jičíně se představíme v sobotu 9. ledna na dvou koncertech v Beskydském divadle 
od 15 a 18 hodin.

Kulihrášky čeká vrchol sezony v květnu na festivalových koncertech ve francouzském Clermont-
-Ferrand. Na zpáteční cestě domlouváme vystoupení v sídle EU ve Štrasburku. Ondrášek se chystá v červnu na sever do norského Bergenu na mezinárodní sborovou soutěž Edvarda Griega.

Druhá půle roku bude ve znamení posledních příprav sborového jubilea a organizace festivalu dětských sborů Porta Musicae Nový Jičín 2016, který pořádá náš sbor a jeho organizační tým už pojedenácté v řadě.

Všiml jsem si, že působíte jako sbormistr také u dívčího sboru Datio na církevní škole v Odrách. Dá se to stíhat?

Před čtyřmi lety jsem byl pozván ředitelkou školy Pavlou Hostašovou, abych se zúčastnil Přehlídky zájmové a umělecké činnosti církevních škol v Odrách jako člen poroty. Přiznám se, že se mi tato přehlídka a atmosféra, která zde panovala, nesmírně líbila.

Po půl roce jsem pak dostal nabídku k trvalejší spolupráci. Čtvrtým rokem zde učím jednou týdně hudební předměty a řídím sbor Datio, se kterým se nám začíná velice dařit i díky skvělé partě studentů i mých kolegů muzikantů. K letošním Vánocům jsme si nadělili nové CD s názvem Datio live. Že to vše stojí spoustu času a energie, to je nasnadě, na druhé straně mne těší, že naše práce přináší své plody.

Kdy odpočíváte a jak trávíte odpočinek nejraději?

Převážná část aktivit Ondrášku, koncerty, zájezdy, soustředění, to vše se odehrává o víkendech, ve dnech volna či prázdnin. Pokud se ale přece jen nějaký víkend uvolní, tak „osedlám" kolo a jedu si vyvětrat hlavu. V zimě to mám stejné, jen místo kola popadnu běžky a kochám se zimní krajinou okolo Odry.

Máte nějaké své přání do roku 2016?

Těch přání by se našlo více. Jednak bych si moc přál, aby se nám ve škole a ve sboru při práci s dětmi nadále dařilo vytvářet laskavé a přátelské prostředí a přitom se nepodbízet, neslevovat z nároků. Abychom mohli předávat dětem takové hodnoty a postoje, které je mohou formovat, aby z nich vyrostla zdravá generace slušných a pracovitých lidí.

A jako věřící člověk bych přál všem lidem dobré vůle, abychom nezapomínali na své křesťanské kořeny a žili své životy tak, aby se za nás naše děti nemusely stydět.

Všem čtenářům přeji v roce 2016 mnoho štěstí a pokoje.

Autor: Ivan Pavelek

1.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paraglidistu sundali ze stromu hasiči.

Zavětveného paraglidistu museli ze stromu sundat hasiči

Ilustrační foto
13

Od neděle se mohou na horách tvořit sněhové jazyky

Se záchodky to v okrese není tak zlé

Podle záchodu poznáš kulturu národa, praví jedno přísloví. Dá se říci, že na Novojičínsku to s veřejně přístupnými záchodky není špatné.

Deník nám fandí: ŠSK Bílovec

Redakce bude každý týden v pondělí v tištěné verzi Deníku zveřejňovat skupinové fotografie fotbalových týmů. Každé pondělí tak představíme konkrétní klub a jeho dospělé i mládežnické hráče. Bude přitom úplně jedno, jakou ligu hrají - zda třeba kraj či okres.

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

/FOTOGALERIE/ Také tento týden díky vstřícnosti nemocnic v Novém Jičíně a ve Frýdku-Místku se souhlasem jejich rodičů vám přinášíme fotografie nově narozených občánků v našem okrese.

Komunisté chtěli i nadále budovat socialismus

Osmadvacet let uplyne 17. listopadu od vzpomínkové manifestace studentů v Praze, která kvůli tvrdému zásahu ozbrojených složek ministerstva vnitra nastartovala politický obrat v naší zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT