Některé turistické chaty na území Beskyd jsou již starší jak sto let. Jan Sládek z moravskoslezského krajského výboru českých turistů, společně s kolegy, tyto chaty obchází již deset let. „Každoročně navštívíme jednu až dvě chaty, které v tom roce mají jubileum. Na památku toho jubilea Klub českých turistů vydává známky, z nichž mám takovou menší sbírku,“ přiblížil Sládek, jenž se nedávno zúčastnil otevření Chaty Dr. Hrstky ve Štramberku po rekonstrukci. „Tady bylo to jubileum letos v červnu,“ připomněl Sládek a upřesnil, že postupně navštívili například Prašivou,

Čantoryji, Rotyčku, Ostrý, Lysou horu, Ondřejník či Švarnou Hanku. „Naposled, ještě po Štramberku, jsme byli na Kozubové,“ poznamenal s tím, že zatím má třináct známek.

„Oslavujeme ty chaty. Ne proto, abychom oslavovali a pili, ale proto, abychom upozornili na to, že to je svým způsobem ohrožená hodnota. Ty chaty mají sedmdesát, osmdesát i sto let, a dnešní zpřísňující podmínky, jako dojezdy, hospodaření s vodou, odpady a podobně, ohrožují provoz těch chat. Proto to vzpomínáme. Vnímáme je jako určité kulturní dědictví, které je třeba zachovat,“ vysvětlil důvody návštěv chat Sládek.

Podle Sládka je v Beskydech funkčních 44 chat. „Vedle nich je dalších devatenáct, které jsou beznadějně zničené. Vyhořely, byly zrušeny, zbourány. Třeba Lysá hora. Nebo Ostravská a Sokolská chata, obě na Ostravici – shořely a nic se neděje. Je to škoda,“ povzdechl si Jan Sládek.

Příští rok hodlá s dalšími svými kolegy navštívit Bílý kříž.