Oderská přehlídka má dvě těžiště – jednak scénu v Dělnickém domě, kde studenti na pódiu hrají, tančí i zpívají. Druhým dějištěm je ale také samotná církevní škola, kde hosté spolu s místními oderskými studenty tráví volný čas. Třídenní múzický maraton začal v úterý 19. března a potrvá do čtvrtečního večera.

„V devadesátých letech, v době, kdy znovu vznikaly církevní školy, byla přirozená potřeba vzájemného setkávání napříč republikou, předávání zkušeností na nových cestách, hledání vzájemné podpory a blízkosti. Na počátku byla, i nyní stále je, touha umožnit setkávání dětem, studentům i pedagogům,“ vysvětluje ředitelka pořadatelské Střední pedagogické a střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách Pavla Hostašová.

Celorepublikový záběr

Přehlídka seskupuje talentované studenty, kteří se od úterý do čtvrtka dělí se svými talenty se studentským publikem a odbornou porotou. Na programu je zpěv, recitace, hudební vystoupení, tanec i historický šerm. Následují odborné hodnotící semináře, kde studenti získají zpětnou vazbu. Nejzdařilejší kusy pak studenti představí na závěrečné galapřehlídce ve čtvrtek 21. března v budově Kuželny, kdy se v Odrách objeví také jeden z absolventů přehlídky herec a režisér Jiří Mádl, který bude besedovat se studenty v době od 15.45 do 16.45 hodin.

Frenštát pod Radhoštěm.
Frenštát pod Radhoštěm spouští participativní rozpočet
Paní Geryková oslavila 101 let v novojičínském Domově Duha.
Sto a jeden rok k tomu! Jubilantka z novojičínského Domova Duha slaví narozeniny

Historie přehlídky se začala psát 10. června 1994. „Prvními hosty v roce 1994 byli studenti sedmi středních škol, kromě pořádající oderské školy se zúčastnily tři školy z Brna, dále z Prostějova, Ostravy a Plzně. Přehlídka se hned ve svém prvním ročníku rozkročila po celé republice. A toto šťastné vykročení ji provází až k dnešním dnům. Jednotlivých ročníků se účastní zástupci 15–25 církevních škol, počet dětí a studentů se každoročně pohybuje ve stovkách. Za tato léta proběhlo 78 přehlídkových dní, konalo se kolem 2 000 uměleckých vystoupení, vystupujících se vystřídalo kolem 6 000,“ počítá Pavla Hostašová. V letošním roce mezi hostujícími školami nechybí Biskupské gymnázium z Varnsdorfu, Křesťanské gymnázium z Prahy nebo pedagogická škola z Košic. Z Brna nebo Velehradu přijedou dokonce celé studentské sbory.

Ilustrační foto.
Na novou školku chybí peníze

Výročí festivalu talentovaných studentů vzali v Odrách jako příležitost k dobrému skutku. „Přemýšleli jsme nad aktivitou, ve které bychom se mohli propojit i s těmi, kdo Oder přijet nemohou,“ vysvětluje ředitelka oderské střední pedagogické a zdravotnické školy Pavla Hostašová, jak se zrodil nápad uspořádat Běh pro zdravotního klauna. Zájem dalece překročil hranice Moravskoslezského kraje. Zúčastnilo se na dvacet škol z celé republiky od Českých Budějovic až po Kopřivnici. V samotných Odrách pak běh propojil církevní školu s městskými základními školami.