Novou službu zvýhodněné přepravy v Bílovci využil od počátku roku již více než dvě desítky starších či imobilních klientů. Díky ní se mohou snadno, levně a hlavně pohodlně dopravit k lékaři, do nemocnice, na úřad, poštu nebo jen na nákup či návštěvu ke svým známým.

Jak uvedl starosta Bílovce Pavel Mrva, zavedením Senior taxi, které funguje již v řadě měst po celé republice, reagovali na dlouhodobý požadavek nejen místních seniorů.

„Mysleli jsme přitom i na seniory v místních částech, například ve Lhotce a ve Výškovicích, kde v současné době není k dispozici prodejna potravin,“ uvedl bílovecký starosta s tím, že první reakce klientů, kteří již v prvním měsíci roku „městské taxi“ využili, byly velmi pozitivní.

Dále zmínil, že služba je zpoplatněna symbolickou částkou 20 korun v rámci pětadvacetikilometrového dojezdu, v případě delších tras si pak lidé připlatí 12 korun za každý kilometr nad touto hranicí.

NEJČASTĚJI K LÉKAŘI

Podle slov Radka Švábka, provozovatele Senior taxi v Bílovci a v dalších městech Novojičínska, vítají lidé tuto službu s otevřenou náručí. Domluvit si odvoz totiž mohou přímo od svého domova tam, kam zrovna potřebují.

„Klienty z Bílovce jsem vezl zejména k lékaři, ať už ve městě, v Novém Jičíně či ostravské fakultní nemocnici, jeli jsme i do lázní v Klimkovicích nebo na nákupy. Například paní ze Lhotky byla nesmírně šťastná, že si může v supermarketu nakoupit sama všechno, co potřebuje. Popisovala mi, jak pro ni bylo těžké dojíždět na nákupy autobusem, navíc ještě s přestupem v Lubojatech,“ poznamenal Radek Švábek.

Jiné dvě klientky zase novou službu dotovanou městem částkou 200 tisíc korun využily k návštěvě svých přátel v bíloveckém domově pro seniory. „Díky tomu jsme s kamarádkou mohly osobně popřát do nového roku naší přítelkyni,“ pochvalovala si Alena Bubeníčková z Bílovce, která je v současné době po operaci odkázána na berle. Jejím přáním je, aby Senior taxi ve městě fungovalo natrvalo.

„Jako aktivní důchodkyně mám diář i v současné době plný naplánovaných akcí. Na besedu do městské knihovny, která je kousek od mého bytu, dojdu i sama, ale jakékoliv další aktivity by pro mne byly naprosto nerealizovatelné. Senior taxi jsem využila také na dopravu do lázní v Klimkovicích, kam jezdím na jednu pro mne velmi důležitou rehabilitaci,“ dodala Alena Bubeníčková, která také nešetřila chválou na přepravce Radka Švábka.

Mezi prvními klienty Senior taxi v Bílovci byla také Jiřina Horká. Službu v prvním měsíci roku využila pro odvoz k lékaři a také k zubaři ve městě. „Mám ochotné děti i vnuky, ale pracují, je pro ně těžké vyřídit si pokaždé volno, aby mě mohli zavézt všude tam, kam potřebuji. Teď se cítím samostatněji,“ podotkla sedmasedmdesátiletá spokojená klientka.

SENIOR TAXI I V NOVÉM JIČÍNĚ

Služba Senior taxi je určena pro občany Bílovce a jeho místních částí starší 65 let nebo pro osoby s platným průkazem ZTP. Počet jízd je omezen na osm v měsíci. Kromě přepravy zajišťuje dopravce i další bezplatné služby, jako například poskytnutí invalidního vozíku nebo doprovod či asistenci při vyřizování běžných záležitostí.

Fungování nově zřízeného Senior taxi vyhodnotí město poprvé po prvních měsících. „Po čtvrtletní analýze zjistíme, zda počáteční nastavení této služby funguje, nebo bude vyžadovat úpravu. V každém případě chceme, aby Senior taxi v Bílovci zůstalo i v dalších letech,“ uzavřel starosta Pavel Mrva.

Senior a baby taxi budou moci již brzy využívat také penzisté a rodiče s malými dětmi v Novém Jičíně. Nová služba zvýhodněné přepravy by zde měla začít fungovat od dubna. „Městské taxi“ budou zajišťovat místní technické služby, které budou mít pro tento účel k dispozici dva elektromobily.