Obtloustlý stařík s červeno bílým úborem, pytlem na zádech a halasných smíchem se stal symbolem Vánoc i u nás. Bohužel, tato přejatá postavička ze západního světa zaplavila český trh a české domácnosti, utiskujíc tradičního Ježíška, symbol českých Vánoc. Už jen málokde se občan může setkat s jesličkami, naproti tomu, Santa Claus vykukuje v téměř každém obchodním řetězci, nebo „krášlí“ různé části domů. Díky agentuře Dobrý den, známé především jako organizátor pokusů o rekord, a agentuře Je5, která propaguje české Vánoce pomocí různých her pro děti, se v úterý mnohé organizace a obce zapojily do společného pokusu o rekord ve vypouštění balonků s přáním Ježíškovi.

Do projektu se zařadilo 268 různých organizací a obcí, které ve stejný čas i den vyslaly společně k nebi dohromady 137 tisíc modrých balonků, na kterých byl štítek s přáním Ježíškovi. Akci podpořil i Bílovec, jenž chtěl nejprve vypustit tisíc sto balonků. „Z úřadu civilního letectví v Praze přišla zpráva, že můžeme vypustit maximálně pět set balonků, protože by se mohlo stát, že bychom mohli ohrozit letový provoz,“ informoval přítomné na Slezském náměstí moderátor akce Roman Pastorek. Těch se tam sešlo téměř tisíc.

Přípravy na vypouštění balonků probíhaly v základní škole na náměstí. V Bílovci chystal balonky Klub Českých turistů senioři, kterému vypomáhal turistický oddíl Nezmaři. Nafukování heliem zajišťovali odborní pracovníci vybrané firmy. Akce na náměstí se zúčastnili i představitelé města jako byl například místostarosta Miroslav Kratochvíl a starostka Bílovce Sylva Kováčiková. „Je to jedna z akcí, která lidi spojuje dohromady, a jestli ta myšlenka Vánoc má být ucelená v té duševní rovině tak si myslím, že i ten rekord může spojit obce v celé republice, a tak se i stalo. Tím, že se naše město zapojilo do pokusu o rekord, jsme podpořili tradiční české Vánoce a spojování lidí dohromady,“ objasnila Kováčiková.

Ačkoli se může zdát, že vypuštěním sta tisíc balonků bude ohrožen křehký ekosystém, nemusí se účastníci pokusu bát, že by nějakým způsobem životnímu prostředí uškodili. Balonky použité při pokusu jsou z přírodního kaučuku a jejich přirozený rozklad začíná již při jejich nafukování. Výhoda takových balonků je i ta, že se rozletí po republice a nenahromadí se na jednom místě. Jejich rozklad pak pokračuje velmi rychle. Co se týče provázku s přáníčkem, oba prvky jsou taktéž z přírodních materiálů.