Za přírůstkem stojí každoročně červencový příchod nových absolventů škol do evidence úřadu práce. Ten se v okrese projevil nárůstem nezaměstnanosti o tři desetiny procenta, na aktuálních 8,3 procenta, což je hodnota totožná s celorepublikovým průměrem. „Počet registrovaných lidí bez práce meziměsíčně vzrostl ve všech okresech našeho kraje, nejvíce v okrese Ostrava, Frýdek-Místek a Nový Jičín," sdělila Yvona Jungová, ředitelka ostravské pobočky úřadu práce. Co to znamená pro Novojičínsko? Fakt, že během sedmého měsíce přibylo na úřad práce téměř tři sta lidí a celkově jich je bez zaměstnání 7075. Z nabídek z nejbližšího okolí si příliš vybírat nemohou, neboť jich bylo na konci července k dispozici necelých dvě stě padesát, a i zde zaznamenali statistici ministerstva práce a sociálních věcí pokles. Jedno místo připadá na osmadvacet uchazečů.

Končily také pracovní smlouvy

„Nejčastěji hlášená volná místa během letošního července byla na Novojičínsku tato: řidiči nákladních automobilů, zedníci, číšníci servírky, uklízeči a pomocníci v kancelářích," upřesnila ředitelka Jungová. Slovy čísel pro uchazeče se základním vzděláním bylo k dispozici osm nabídek na pozici krejčích a řidičů, vyučeným nabízely firmy v sedmnácti případech post seřizovače řízených strojů, ve čtrnácti například svářeče. V evidenci úřadu práce v Novém Jičíně jsou také tři nabídky pro vysokoškoláky, přesněji pro praktické lékaře.

Jak dále upřesnila Viktorie Plívová z ministerstva práce a sociálních věcí, za navýšením míry nezaměstnanosti stojí kromě absolventů také ukončení některých pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou. „V srpnu lze na trhu práce očekávat spíše stagnaci nezaměstnanosti než její další mírné zvýšení," dodala Plívová.

Během července nedostali úředníci v kraji ani jedno hlášení o hromadném propouštění zaměstnanců na území Novojičínska.