Sled událostí ze středy 2. června najdete ZDE!

Uzavřené silnice, zpěněná voda, valící se korytem i po komunikacích, neustávající déšť a utržené svahy. Obrázek hodný spíše filmu než reality. To všechno však během úterý a středy 1. a 2. června mohli obyvatelé Novojičínska opět zažít na vlastní kůži. Začátek léta tak připomínají snad jen výklady obchodních domů.

V Novém Jičíně, Kujavách, Štramberku, Tiché, a v menší míře i na jiných místech, došlo k sesuvům půdy. „Situace podle prvních poznatků není zatím vážná, v některých případech jde o sesuvy staršího data, které nyní přiživuje neustálý přísun vody. Sesuvy na Valašské ulici pod penzionem Lamberk a nedaleko dětského domova u silnice I/57 z Nového Jičína do Valašského Meziříčí posoudí odborníci a rozhodnou o dalším postupu,“ informoval tiskový mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl. Také v Kujavách s sebou voda vzala pevnou zem. „Dochází i k sesuvu vozovky a hrozí pády stromů na elektrické vedení. Neustále jsou odplavovány břehy místního Děrenského potoka a sesuvy půdy se potok posouvá k vozovkám jak místních komunikací, tak silnice z Pustějova do Fulneku,“ uvedl místostarosta Kujav Dominik Gontkovič. Ve středu ráno zasedl obecní krizový štáb povodní.

Voda rychle stoupala

Během středečního odpoledne rychle vystoupaly hladiny vodních toků na Novojičínsku. Jičínka měla okolo desáté hodiny dokonce několik málo centimetrů do 3. stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. „V devět hodin zasedla povodňová komise města, z níž vzešel pokyn k preventivnímu rozdávání pytlů s pískem lidem žijícím v okolí vodních toků. Situace na přehradních nádržích byla poměrně klidná, i když na některých, jako Kacabaja na Zrzávce v Hodslavicích nebo Čerťák na Kojetínském potoku za Novým Jičínem, už voda přetékala přes bezpečnostní přeliv,“ dodal Gabzdyl. Také ostatní toky dosáhly povodňového stupně. Stavu pohotovosti dosáhla Odra v Bartošovicích, Bílovka, Lubina a Sedlnice. Okolo poledne pak většina z nich opadla na první stupeň. Odra v Odrách a Husí potok ve Fulneku však ještě stačily vystoupat na první povodňový stupeň, tedy bdělost.

Silnice byly zalité

Voda se však držela, kromě koryt řek, také na polích, odkud stékala na silnice. Kvůli vodě byl uzavřen podjezd v Hladkých Životicích, silnice III/46424 z Kujav na Hladké Životice a Butovická ulice ve Studénce. „Jsme tady od půl deváté a čekáme na další jednotky, protože jedno čerpadlo nestačí. Ostatní jsou ale momentálně na jiných místech,“ sdělil jeden ze zasahujících hasičů u železničního podjezdu v Hladkých Životicích. Hasiči zde odkláněli dopravu a radili řidičům, jak lze zatopený úsek objet.

Řidiči, kteří si zvolili úsek mezi Hladkými Životicemi a Suchdolem nad Odrou, se museli rozhodnout. Voda zde zalila cestu pod železničním přejezdem. Odvážnější se pustili přes, opatrní si cestu nejprve prošli pěšky a ti, kteří nechtěli nic riskovat, raději otočili. Se zvýšenou opatrností se také projíždělo pod jesenickým podjezdem směrem na Polom u křižovatky na Hrabětice a Blahutovice.

Jaké bude počasí dále?

Podle Romana Volného z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by se obyvatelé Novojičínska mohli dočkat lepšího počasí už o tomto víkendu. Do té doby však bude převládat spíše deštivé počasí. „Pokud ubude srážek, tak během pátku by mělo být líp. Směrem k víkendu jich už bude totiž podstatně méně. Sobota by dokonce mohla být beze srážek. Nejistota je trochu ze čtvrtku na pátek, protože vydatnější srážky jsou na Slovensku a je otázka, kam až se mohou dostat. Jsme v tomhle opatrnější. Mohly by se k nám dostat ještě nějaké větší úhrny, ale během pátku by se to mělo stabilizovat,“ zmínil meteorolog Roman Volný.