Zámecký park v Odrách se mění doslova před očima. Zrovna teď jej lze zastihnout v té nejhorší, ale zároveň nejdůležitější, fázi – holé pustiny téměř bez stromů. Přesně taková scenérie budí v obyvatelích podezření, zdali bylo třeba pokácet tolik stromů a keřů.

Do redakce Novojičínského deníku přišel e-mail s názvem Apokalypsa – Renovace zámeckého parku v Odrách. Pisatelka, která si nepřála uveřejnit své jméno, upozorňovala na kácení starých stromů. „Nejsem odborník, ale pokácet zdravé krásné jehličnaté stromy, jež pamatují už tolik desítek let, je totální barbarství, které se už nedá vrátit zpátky,“ stojí v elektronickém dopise. Na takové a další výzvy se vedení města rozhodlo reagovat a uvést věci na pravou míru. „Probíhající kácení dřevin v parku je značným zásahem do životního prostředí zastavěného území města Oder. O tom není pochyb. Je to však cena za to, že jsme dlouhá desetiletí nebyli schopni rozhodnout o další koncepci tohoto veřejně významného prostoru a že jsme zanedbávali péči o zeleň i o mobiliář parku. Probíhající revitalizace parku by mu měla vtisknout podobu na další století,“ uvedl ve zprávě, která nynější práce vysvětluje, Petr Lelek za odbor životního prostředí.

Projektová dokumentace odůvodňuje kácení tím, že dožívající dřeviny nebyly včas nahrazeny novou výsadbou. V parku se tak rozmohly náletové dřeviny, které nikdo nevysekával. „K razantnímu kácení tak zpracovatele projektové dokumentace vedl nejen špatný nebo zhoršený zdravotní stav většiny dřevin, ale i důvody kompoziční. Zdravé stromy, v minulosti nevhodně kompozičně vysazené, musí být nahrazeny novou, vhodnější výsadbou,“ dodal Lelek.

Rozhořčená obyvatelka, a rodačka z Oder, se také ptala na to, kde asi skončí ono vytěžené dřevo? Na to zareagoval starosta města Pavel Matůšů. „Rozhodli jsme se pro firmu, která provádí kácení. Ta nám nabídla odkoupení dřeva za asi čtyřicet šest tisíc korun. V první fázi jsme s tím nesouhlasili, protože se nám to zdálo nepříliš objektivní, a tak jsme to nabídli Oderské městské společnosti,“ uvedl Matůšů. Oderská městská poté oznámila, že za tuto částku je dřevo neprodejné a odmítla jej. „Rozhodli jsme se tedy, že dřevo prodáme té firmě,“ uzavřel Matůšů. Cenu ovlivnil i fakt, že ne všechny stromy byly zdravé.

Na nejčastější otázky, které obyvatelé položili úředníkům v souvislosti s revitalizací zámeckého parku, odpovídá souhrnná zpráva, uveřejněná v březnovém vydání Oderského zpravodaje.