Golfi sté si užijí rovněž v HEIparku

Odry-Tošovice (ipa) – O tom, že by se měl v areálu HEIparku v Tošovicích u Oder dříve či později hrát golf, se hovoří již nějakou dobu. Loni už si zájemci mohli vyzkoušet alespoň odpal míčků.

Takzvané driving range neboli cvičné golfové odpaliště v Tošovicích mohou využít jak zkušení golfi sté, tak i začátečníci. Je otevřeno denně od 9 do 19 hodin. Zájemce zaplatí za 50 míčků padesát korun. Vstup samotný je zdarma. „Během letní sezony spustíme provoz putting & chipping greenu, další kroky v HEIparku budou směřovat k výstavbě devítijamkového hřiště a akademie. Připravujeme také golfový klub," sdělil Jiří Šindler z tošovického HEIparku.

Ti, kdo chtějí začít s golfem již v útlém věku, mají nyní ideální příležitost. Od 7. května začínají na cvičném odpališti skupinové golfové kurzy dětí a mládeže ve věku od 6 do 18 let, a to pod dohledem zkušených cvičitelů golfu. „Absolventi těchto lekcí golfu v HEIparku se naučí etiketu a chování při golfu, teorii a golfové pojmy, pravidla golfu a techniky golfu, konkrétně například správné držení hole, základy švihu, dlouhou hru, krátkou hru, přihrávky, puttování a podobně," doplnil Jiří Šindler.

Více informací na: www.heipark.cz

Zahrát golf si může dovolit každý

Hukvaldy (gapa) – Osobní a individuální přístup, nízké ceny členství a ostatních poplatků. To nabízí Golf klub Hukvaldy, který si dal za cíl zpřístupnit tento zelený sport běžným lidem. S nápadem využít rozsáhlé pozemky na Hukvaldech pro výstavbu golfového hřiště přišli majitelé společnosti FinstavGolf, která je zároveň hlavním dodavatelem stavby.

Hřiště je veřejné, hráči na něm tedy mohou hrát bez nutnosti zelené karty. „V současné době hrajeme na šesti znormovaných jamkách, od září by se hřiště mělo rozšířit o další tři jamky. Délka hřiště je při 18 hraných jamkách 3888 metrů," popsala Kateřina Eliášová, manažerka klubu. „Hráči si mohou zapůjčit veškeré vybavení, využít cvičné odpaliště, domluvit si výuku s trenérem či naším prostřednictvím absolvovat zkoušku a získat osvědčení pro hru na hřišti," dodala s tím, že v provozu je také 280 metrů dlouhý driving range, k němuž v září přibude putting green a chipping. Hřiště klub otevřel vloni 13. srpna za účasti více než stovky hostů a lidí, kteří se na projektu podíleli. Za sebou již mají několik veřejných i klubových turnajů, které pořádali prakticky každou sobotu. Na tuto tradici by rádi navázali i letos.

„První turnaj v historii našeho hřiště zahajoval Jiří Velden, známý architekt golfových hřišť, autor projektu našeho hřiště a čestný člen našeho klubu," upřesnila manažerka. Před sebou mají spoustu plánů. „Budování golfového hřiště je většinou běh na dlouhou trať. Intenzivně pracujeme na výstavbě regulérních greenů, zavlažování a dalšího potřebného zázemí. Rádi bychom v následujících letech dosáhli úrovně srovnatelné například s hřištěm v Rožnově pod Radhoštěm. V případě, že se nám v budoucnu podaří dokoupit či dlouhodobě pronajmout další pozemky, zvažujeme rozšíření na PAR 36," zmínila Kateřina Eliášová. Snahou klubu je současně zvyšování počtu členů, kterým by rádi nabídli kvalitnější a širší služby. Ve spolupráci s klubovými trenéry a v rámci golfových kurzů pro děti také chtějí vychovat svou vlastní juniorskou reprezentaci. A jak se zdokonalují ti, kteří už rozšířili řady golfové rodiny? „Členové našeho klubu se sami podílejí na výstavbě hřiště, zúčastnili se mimo jiné brigády na výsadbu stromů. Mnozí z nich si navíc neustále zvyšují svou kvalifi kaci, aby své zkušenosti mohli předávat ostatním zájemcům o golf. Díky tomu již máme tři vlastní rozhodčí 3. třídy a dva trenéry 3. třídy," uzavřela Kateřina Eliášová.

Stačí jenom začít

Nový Jičín (edm) – Již od roku 2008 funguje golfový tréninkový areál v Novém Jičíně, v místní části Bludovice.

U jeho zrodu stála devítka místních golfových nadšenců sdružených do 1. městského golfového klubu Nový Jičín, kteří začali v roce 2007 pátrat po vhodných lokalitách. Po několika neúspěšných pokusech nakonec zjistili, že na fotbalovém hřišti v Bludovicích se neprovozuje žádný sport. A tak se v březnu 2008 se zástupci Sokola Bludovice dohodli na pronájmu sportovního areálu na deset let.

Tréninkový areál disponuje krytým odpalištěm, kde je možné nejen odpaly potrénovat, ale i si je třeba poprvé vyzkoušet. Zájemci zde získají i další informace týkající se golfu, ať už jde o registraci v klubu České golfové federace (1. městský golfový klub Nový Jičín patří do ČGF od roku 2009) nebo poradí, jak si udělat zkoušky na „zelenou kartu".

Areál je otevřen jak zkušeným golfi stům, tak naprostým začátečníkům. Ti za 40 korun dostanou košík míčků, za dalších 40 korun jim zde půjčí hůl, a pak už jen zbývá chuť vyzkoušet si něco nového. V golfových resortech by za tuto službu zaplatili několikanásobně více. Podrobné informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.golfnj.cz.

Malebné prostředí Čeladné

Čeladná (sru) – Sportovně-rekreační areál Prosper Golf Resort Čeladná, který se nachází na rozloze 140 hektarů v malebné obci Čeladná, zahájil provoz v roce 2001.

Součástí největšího středoevropského resortu jsou dvě mistrovská osmnáctijamková hřiště s klubovnou a bohatým zázemím pro golfi sty. Stylová restaurace Golf a moderní jízdárna Prosper Horse Ranch jsou nedílnou součástí celého komplexu služeb v nedotčeném podhorském prostředí Beskyd. Po právu tedy Prosper Golf Resort Čeladná náleží k PGA European Tour, nejvyšší golfové soutěži v Evropě. Pro ty, kteří chtějí vstoupit do světa golfu a objevit pravou krásu této hry, je připravena „golfová škola" pod vedením zkušených profesionálů, rozlehlé tréninkové plochy pro zdokonalení a dvě precizně připravené „osmnáctky". Hřiště The Old Course Hřiště dostalo svou nynější podobu v roce 2004 a velkým křestem prošlo v roce 2009 při European PGA Tour. Je výzvou pro hráče všech výkonnostních kategorií. Celé je velmi citlivě zasazeno do beskydské pahorkatiny – a díky zachování původních remízků a lesíků se architektům a M. Á. Jimenésovi, spolutvůrci hřiště, podařilo, aby působilo dojmem, že je tu odjakživa. Druhé hřiště The new course má dvě rozdílné části. „Novinkou a zcela jistě výzvou pro všechny golfi sty je redesign patnácté jamky a úplně nová čtyřparová jamka číslo šestnáct," prozradili zdejší zaměstnanci. Zdejší golfový areál hostil již tři ročníky prestižního turnaje Czech Open.

Plánují i běžecký areál

Ostravice (mach) – Golf & Ski Resort Ostravice poprvé otevřel své brány veřejnosti v roce 2008. V internetové anketě Golf Digest třikrát po sobě, v letech 2009 až 2011, získal vysoce prestižní ocenění Nejlepší hřiště Česka.

„Celý náš projekt se teď snažíme posunout zase víc kupředu. V Ostravici chystáme další investice v objemu 63,8 milionu korun. Naším cílem je v Ostravici dobudovat zimní běžecký areál s parametry nejvyšší třídy FIS a moderní sportovně-technické zázemí pro všechny aktivity, které v ostravickém areálu probíhají," řekl ředitel Golf Ski Resortu Ostravice Daniel Kollár s tím, že v tomto sledují prioritu. „Přilákat do Beskyd celosezonně a na delší dobu více aktivních turistů, což je moment, který v konečných výsledcích v celém kontextu vývoje turistiky a cestovního ruchu v regionu severní Moravy a Slezska stále významně chybí," dodal Daniel Kollár.

Sportovní areál v Ostravici je tak určen i vyznavačům bílého sportu. Spolu s golfovým areálem zde vznikl také projekt areálu běžeckého. Jeho cílem je poskytovat kvalitní tréninkové podmínky pro příznivce rekreačního i výkonnostního běžeckého lyžování. V místech, kde se od jara do podzimu hraje golf, je připravena běžecká trať v délce 3,75 kilometru o šířce 7,5 metru.