Novojičínsko – Akci Vlajka pro Tibet pořádá v České republice občanské sdružení Lungta a touto mezinárodní kampaní si lidé po celém světě připomínají krvavé povstání Tibeťanů proti čínské okupaci před jedenapadesáti lety.
Některé radnice na Novojičínsku podporu Tibetu vyjadřují již od roku 1996. Tehdy k nám do země zavítala kampaň vůbec poprvé. Tak je tomu například ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tibetská vlajka je na zdejší radnici 10. března každoročně. „Už v loňském roce rada schválila připojení k této akci na další roky na dobu neurčitou,“ řekla Deníku místostarostka Zdeňka Leščišinová. V roce 2000 se připojil také Nový Jičín: „Vyvěšením tibetské vlajky je vlastně jediná možnost, jak město může symbolicky vyjádřit podporu tibetskému lidu,“ uvedl místostarosta města Miloš Lossmann. Stejný názor sdílejí také představitelé Oder nebo Kopřivnice, což ostatně dokládají slova starosty města automobilů Josefa Jalůvky: „Tibetskou vlajku vyvěšujeme pravidelně od prvního ročníku v devadesátých letech. Ještě to musí schválit rada města, ale nepočítám s tím, že to neprojde.“
To již však neplatí o Fulneku, kde Tibet na radnici podporu nemá a neměl. „Fulnek se nepřipojí a nepřipojil se žádný rok, rada to neodsouhlasila,“ přiznal místostarosta Jaroslav Štekbauer, a jedním dechem dodal: „Důvod je jednoduchý. Naše stanovisko je takové, že my skutečně nevíme, jaký stav tam opravdu je a nedokážeme to posoudit.“ I přesto však minimálně na jednom místě by tibetská vlajka viset měla. „Bude vyvěšena na informačním centru. Už to tak bylo loni. Máme tady totiž tibetské dny a výtěžek z několika akcí v rámci projektu Pastelka pro Tibet poputuje do nepálského Káthmándů,“ informovala Radka Kuchyňková, pracovnice informačního centra.
K mezinárodní kampani se nepřipojí mimo jiné i Příbor, kde stejně, jako v minulých letech, nemá Vlajka pro Tibet podporu místních zastupitelů.