„Oslovili jsme provozovatele místního hradu, ostravský Technoprojekt. jeho generální ředitel, Martin Zuštík, kapličku viděl a zpracoval projekt na opravu objektu,“ sdělil Josef Marek, člen kulturní komise města. Podle Zuštíka kaplička stojící na betonovém nepodizolovaném podkladu není dostatečně provětrávána. „Objekt není separován od vnějšího prostředí voděvzdornou izolací, vlhkost vzlíná do obvodových stěn. Neřešením současného stavu může dojít k narušení statiky v horizontu asi pěti až sedmi let,“ uvádí v písemném návrhu na opravu kaple Zuštík s tím, že celkové náklady na rekonstrukci objektu by se měly vejít do 92 tisíc korun.

„Na základě projektu jsme byli schopni provést, s pomocí technických služeb města, část prací. Město zaplatilo drenážní trubky, drť, kterou jsme to zasypali a folii. Nyní čekáme na to, zdali se dají dohromady další potřebné finance. Pak by se musela zajistit kvalitní odborná firma, která provede provětrání objektu a technicky umístí větrací mřížky a otvory či sanační omítky. Současné zdivo vodu velmi nasává,“ doplnil Marek. „Finance na opravu kapličky nejsou zahrnuty do letošního rozpočtu města. Loni jsme zkoušeli dosáhnout na padesátitisícový grant, ale neuspěli jsme. Není vyloučena alternativa sehnání financí prostřednictvím sponzorského daru. Situace se musí vyřešit ještě letos,“ sdělil místostarosta města Pavel Podolský.

V kapličce je umístěn vysoušeč zdiva s nádobou, ze které Josef Marek denně vylévá vodu. „Kvůli velké vnitřní vlhkosti máme musíme po Novém roce stěhovat do Jaroňkovy útulny i vyřezávaný dřevěný betlém místního řezbáře Stanislava Sochy. Když jsme jej poprvé v roce 2004 v kapličce vystavili do několika měsíců betlém zvlhnul a figurky dostaly zelenou patinu. Proto jsme betlém loni vystavili pouze přes vánoční svátky na dobu necelých tří týdnů,“ vysvětlil marek.