Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji v červnu oproti měsíci květnu klesla o 213 uchazečů o zaměstnání, nicméně celkově počet lidí bez práce v regionu spíše stagnuje. Vyplývá to z dat, která vydal Úřad práce ke konci června.

„Všechny okresy Moravskoslezského kraje zaznamenaly v červnu snížení počtu uchazečů o zaměstnání a k nejvýraznějšímu úbytku došlo v okrese Bruntál a Karviná. Zároveň opět došlo k navýšení volných pracovních míst, celkem o více než 400. Vliv na to má samozřejmě i nadále tradiční sezónnost,“ říká Pavel Prokop, ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ostravě.

Největší podíl nezaměstnaných na Karvinsku a Bruntálsku

Přestože ve zmíněných okresech Karviná a Bruntál došlo, dle slov ředitele ostravské pobočky ÚP k nejvýraznějšímu počtu uchazečů o práci, nadále platí, že podíl nezaměstnaných je největší právě na Karvinsku a Bruntálsku. Nejvíce uchazečů na jedno volné místo v Karviné je 10,3, v Bruntále 6,0. Celokrajský průměr je přitom 3,6 uchazeče na jedno volné místo.

Kolik je volných pracovních míst?

Moravskoslezský kraj ke 30. červnu evidoval celkem 11 745 volných pracovních pozic. To je o 404 míst více, než v květnu. Nicméně opět meziročně je to o 512 míst méně, než loni. „Ze strany zaměstnavatelů evidujeme největší poptávku po montážních dělnících, svářečích, kuchařích nebo například řidičích zejména nákladních automobilů,“ podotýká Pavel Prokop.

Kraj podporuje projekty v rámci Národního plánu obnovy

V rámci zvýšení uplatnitelnosti uchazečů a zájemců o zaměstnání na trhu práce se všechny pobočky Úřadu práce v Moravskoslezském kraji aktivně zapojují do projektů financovaných v rámci Národního plánu obnovy.

„Nejvýraznější nárůst můžeme vidět v kategorii kurzů digitálního vzdělávání, kdy jen za prvních 6 měsíců roku 2024 vstoupilo do kurzu digitálního vzdělávání 604 zájemců. Je patrný rostoucí zájem jak o kurzy digitálního vzdělávání, tak i o zvolené rekvalifikace zaměřené na digitální dovednosti. Úřad práce prodělal v oblasti trhu práce za poslední rok výrazný pokrok, má větší možnosti podpory nejen pro samotné klienty, ale také pro zaměstnavatele, a to především v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti financované přes evropské projekty, které se naplno rozjely v posledním čtvrtletí 2023 a nyní můžeme pozorovat jejich stoupající tendenci,“ dodává ředitel Prokop.

Pomoc zaměstnancům Liberty pokračuje

Velkou zatěžkávací zkouškou pro krajskou pobočku Úřadu práce v Ostravě bylo řešení problémů kolem vyhlášení úpadku hutě Liberty. Huť je v insolvenci a celkem 4 177 zaměstnanců podalo žádost o náhradu mzdového nároku, který Liberty není schopna vyplatit. „Dosud Úřad práce vyplatil náhradu mez celkem 935 zaměstnancům Liberty Ostrava a dalším 1 259 zaměstnancům jsou peníze již předány k vyplacení,“ uzavírá Prokop.

K TÉMATU: Odbory Liberty Ostrava žádají vládu a politiky,aby aktivně řešili problémy firmy

Situace v Liberty Ostrava, 17. 6. 2024. | Video: Radek Luksza