Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašny na Novojičínsku

Region /HLASOVÁNÍ/ - Kašny provázejí obyvatele měst od nepaměti. Bývají zdobeny alegorickými postavami, bohy, mučedníky i pracujícím lidem. Redaktoři Novojičínského deníku se proto rozhodli, alespoň trochu osvětlit původ kašen ve městech a jedné obci.

11.10.2011
SDÍLEJ:

Tento Památník osvobození stojí na místě, kde se do 19. století nacházela městská studna, takzvaná Prangelbrunnen, tedy studna u pranýře. Foto: redakce

Snímky kašen najdete ve fotogalerii a Vy, čtenáři, můžete hlasovat o to, která se Vám líbí nejvíce. Hlasování najdete v pravo nahoře.

Odry

Tři nazí chlapci dovádějí na vrcholku kašny na Masarykově náměstí v Odrách. V odborné terminologii se jim říká puttové, nejsou to však andělé, nemají totiž křídla. Postavičky korunují jinak kruhovou kašnu z umělého kamene. Na soklu lze spatřit litinové maskaronové chrliče. Dílo E. Zimmermanna se datuje do roku 1897.

Nový Jičín

Kašna na Masarykově náměstí v Novém Jičíně přiléhá k jihozápadní straně základny mariánského sloupu. Ze všech čtyř stran je opatřena čtyřmi bronzovými zoomorfními chrliči vody. Dominantou je však sousoší tančícího páru v kunínském lidovém kroji, takzvaní tančící Kunvalďané.

Příbor

Nedílnou součástí příborské náměstí Sigmunda Freuda je litinová kašna se sochou Dívka s vázou. Nachází se přibližně uprostřed náměstí a znovu obnovena a zrestaurována byla v roce 1999. Spolu s barokním sousoším Panny Marie tvoří reprezentativní střed hlavního historického náměstí v Příboře.

Štramberk

Téměř prostředek štramberského náměstí zdobí od nepaměti litinová fontána. Kašna, která se skládá z betonového hranolového soklu, mísy s mušlovým dekorem a také neodmyslitelné sochy znázorňující ženskou alegorickou postavu Hygii, jež drží obrácenou amforu, je vyhledávaným místem turistů. Ti se před ní velmi rádi fotí.

Kopřivnice

Pěší zónu, či prostor před Kulturním domem v Kopřivnici zdobí, na Novojičínsku ojedinělá kašna, která má na rozdíl od všech ostatních městských fontán moderní vzhled. Kašna, jež byla postavena ze žulových kostek, i přes svůj netypický vzhled, láká zejména v parných dnech místní k posezení na blízkých lavičkách.

Studénka

Studénecké náměstí rovněž zdobí kašna. Také ona v letních dnech nabízí příjemné posezení na blízkých lavičkách a slouží k dovádění dětí.

Bílovec

Tento Památník osvobození stojí na místě, kde se do 19. století nacházela městská studna, takzvaná Prangelbrunnen, tedy studna u pranýře. Sousoší z roku 1952 sestává ze tří stojících figur v nadživotní velikosti, které stojí na vysokém podstavci ve středu čtvercové kašny. Na podstavci je letopočet 1945 a signatura Vincenc Havel 1952.

Fulnek

Náměstí J. A. Komenského ve Fulneku sice nedominuje, ale společně se Sloupem Nejsvětější Trojice a sochou svatého Jana Nepomuckého, dotváří kašna se sochou svatého Jana Sarkandra barokní atmosféru centra města. Kašna i se sousoším byla vytvořena ve 40. letech 18. století a znázorňuje jednotlivé epizody světcova umučení. Po nákladné rekonstrukci už neprosakuje a kromě vyměněného vodního systému je vybavena také reflektory pod vodou.

Starý Jičín

Snad jediná obec na Novojičínsku, která má na náměstí kašnu – Starý Jičín. Před vzrostlými lipami stojí pískovcová kašna se sochou Anděla Strážného s dítětem na stylizovaném sloupu. Kašna pochází z roku 1856.

Frenštát pod Radhoštěm

Neptun, strašlivý vládce moří, kraluje náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho nadživotní socha stojí na mořském skalisku, kde oběma rukama svírá trojzubec. Za Neptunem lze vypozorovat delfína, jehož zvednutý ocas zajišťuje statiku sousoší. Socha s podstavcem byla vytvořena roku 1840, kdy byl ve městě za purkmistra Koňakovského zřízen vodovod. Vanu kašny historici datují do 18. století. Zajímavost? Frenštátčané sochu nazývají Jonášem.

Která kašna se Vám líbí nejvíce?

Bílovec

3 %

Odry

20 %

Nový Jičín

5 %

Příbor

3 %

Štramberk

4 %

Kopřivnice

0 %

Studénka

4 %

Fulnek

59 %

Starý Jičín

0 %

Frenštát pod Radhoštěm

3 %

Hlasovalo: 295

Anketa byla ukončena

11.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení