„Rozhodli jsme se udělat něco pro naše obyvatele. Aby mohli alespoň zprostředkovaně fandit našim. A ne pouze doma nebo v hospodě, ale společně na větším prostoru,“ vysvětloval frenštátský místostarosta Zbyněk Vágner s tím, že město muselo zajistit jak pronájem velkoplošného plátna, tak i televizní práva. „Přenos jsme lidem umožnili zdarma, proto nám marketingová společnost neúčtovala také nic,“ líčil místostarosta. Čtvrteční účast v autokempu odhadl na čtyři sta lidí a atmosféru komentoval jediným slovem: „Pecka!“

Vzhledem k tomu, že sobotní zápas Česka proti Švédsku i nedělní utkání o bronzové medaile bude za denního světla, neobjeví se na scéně plátno, nýbrž LED televize o rozměrech 4,5 na 2,5 metru.

Jak to chodí Na hřišti v Petřvaldě na Moravě, 23. 5. 2024.
Kdo má štěstí, potká i páva: Hospůdka na hřišti v Petřvaldu

Občerstvení k hokeji bylo a bude zajištěné. „Neskutečná atmosféra,“ řekl k frenštátskému sledování Jakub Václavínek z gastrofirmy Imrvere, která tam měla stánek s jídlem. Kulajda za 69, hranolky v kornoutu za 79 a burger s hovězím masem za 249 korun. Na totéž se ve „Frenu“ mohou fanoušci těšit i v neděli.

Sobotní menu totiž pro zaneprázdněnost Imrvere zajistí Theo FoodTruck, sdělil to provozovatel Tomáš Tománek. „Chystáme více druhů XXL hot dogů podle vlastní receptury za sto třicet korun, hranolky s restovanou slaninou a čedarovou omáčkou za osmdesát korun, čerstvě pukaný slaný pop corn za šedesát korun a domácí limonáda více chutí za sedmdesát korun za půllitr,“ vyjmenoval sobotní menu.

O žíznivá hrdla frenštátských hokejových fandů se starali a budou starat místní dobrovolní hasiči. „Ve čtvrtek jsme vyčepovali tři bečky desítky Radegast a dvě a půl bečky Plzně. To první za pětačtyřicet a druhé za šedesát korun za půllitr,“ popisoval starosta SDH Radek Pitucha. Ten viděl sice jen část zápasu ČR - USA, nicméně právě tu nejdůležitější, kdy padl jediný a rozhodující gól. Hasiči lidem prodávali Kofolu, tyčinky či brambůrky, což budou i o víkendu.

Jistebník, i tady se u závod z obou stran objevily kamery a varování, 23. 5. 2024.
Řidiči, na přejezdech pozor. Na Novojičínsku se objevily další kamery

Ve fandícím davu bývá zážitek dvojnásobný, proto se v Novém Jičíně rozhodli – pravda docela narychlo – zařídit velkoplošnou obrazovku na přímý přenos hokeje na náměstí. „Sobotu bychom už fakt nestíhali, ale zápasy o třetí i první místo budeme dávat na LED obrazovce, začneme v neděli ve tři hodiny odpoledne,“ uvedla Radka Filipíková z Městského kulturního střediska.

Co se jídla a pití týče, dali požadavek Novojičínskému sdružení podnikatelů zaštiťující i místní restauratéry, ti nicméně oznámí nabídku i ceny až na místě. „Podobný přímý přenos se na náměstí ještě nedělal," upozornila Filipíková. Naposledy se nicméně ve velkém přenášel charitativní koncert pro Ukrajinu, když vypukla ruská invaze.

Z radnice v Kopřivnici vzkázali, že v tatrováckém městě veřejný přímý přenos neudělají. „Žijeme tady nyní nejen mistrovstvím v hokeji, ale také bojem našich házenkářů o bronz,“ podotkla její mluvčí Lucie Macháčková. Hokej na náměstí byl v Kopřivnici naposledy při slavné olympiádě v japonském Naganu, kdy sledování rychle zorganizovali „partyzánsky“ lidé z kulturního domu.