Hned v pátek 4. prosince bude před kopřivnickým kulturním domem pořádně veselo. Od 16 hodin tam chystají spustit Mikulášskou jízdu, v rámci které o hodinu později přijede Mikuláš, čert a anděl.

Na programu bude hudební vystoupení HTK Bandu v seskupení žáků Základní školy 17. listopadu z Kopřivnice, taneční vystoupení Amirah, Farridah, Elma a tradiční rozsvícení vánočního stromu. Nebudou chybět soutěže pro děti, andělská pošta, předvádění dobových vánočních zvyků či jedinečná možnost vyfotografovat se s Mikulášem, čertem a anděly.

Druhá Mikulášská jízda se rozjede ve stejný den, ale o pár kilometrů dále, v Příboře. Náměstí Sigmunda Freuda zaplní od 17 hodin rodiny s dětmi, které mohou očekávat příjezd kočáru s Mikulášem. Doprovodný program nabídne vystoupení zpěvačky Yvetty Blanarovičové a rozzáří se také příborský vánoční strom.

Mikuláš v pátek zavítá rovněž do Nového Jičína v rámci Dne s Mikulášem. Akce odstartuje na Masarykově náměstí v 9 hodin a potrvá až do 15 hodin. Dopolední program bude zaměřen pro děti z mateřských škol a odpolední pro širokou veřejnost. Od 16 hodin se chystá cirkusové představení Mezi nebem a zemí a následné rozsvícení vánočního stromu.

Současně v tento den odstartuje na novojičínském Masarykově náměstí oblíbený vánoční jarmark.

Prodejní dřevěné stánky budou nabízet nespočetné množství tradičních výrobků, ale také cukroví a bohaté občerstvení. K zábavě bude lákat bohatý kulturní program a před Vánoci nebude chybět prodej kaprů a vánočních stromků. Jarmark potrvá až do 23. prosince.

Mikuláš na zámku

Ve vedlejším Kuníně se v sobotu 5. prosince uskuteční Mikulášský jarmark. Prostory tamního zámku a jeho parku zaplní stánky s nejrůznějšími rukodělnými výrobky. „Volný vstup bude do zámecké expozice s ukázkou vánočních zvyků, koled a písničkami z flašinetu. Návštěvníci se mohou podívat také do obecní expozice a kabinetu přírodnin, kde se se svým vystoupením představí děti Základní školy Kunín," lákají organizátoři akce.

Doprovodný program doplní loutková pohádka, rozsvícení vánočního stromu a vypouštění balonků s přáním Ježíškovi. Sobotní dopoledne bude také v Bílovci patřit tradičnímu Mikulášskému jarmarku, který se uskuteční od 8 do 17 hodin. Součástí akce bude také slavnostní otevření nové knihovny na Slezském náměstí.

Mikulášskou show plánují uspořádat také ve Frenštátě pod Radhoštěm, v tělocvičně Dětského světu Replay. Během sobotního programu, který začne v 16 hodin, vystoupí známý malíř Adolf Dudek, s programem Malujeme Vánoce. Nadílku dětem přinese Mikuláš i do Štramberku, přesněji do tamního kulturního domu.

Mikulášskou pohádku Vyměněná princezna tam sehraje divadlo Pod starou věží ze Štramberku v 16 hodin. Poté se chystá klasická Mikulášská nadílka, kde si hodné děti odnesou sladkou odměnu. Stejnou akci chystají také v Odrách, ale s Pepínem Prckem. „Na programu bude tradiční pohádka a po ní Mikulášská nadílka a tombola," zve za pořadatele Spolek zdravotně postižených Odry. Akce se koná v Dělnickém domě, v sobotu 5. prosince, od 14.30 hodin.

Mikuláš zavítá i na statek

Mikuláš bude nadělovat také v neděli, kdy jeho družina zavítá na netradiční místo, a to na Jarošův statek do Studénky. Na nadílku se mohou těšit nejen děti, ale také tamní koníci, poníci či minikozičky. Společnými silami nazdobí děti s Mikulášem vánoční strom nejrůznějšími pamlsky. Akce s názvem Tak trochu jiný Mikuláš začne v nedělním odpoledni, v 15.30 hodin.

Klasické Mikulášské nadílky a další zajímavé Mikulášské akce chystají také v okolních obcích, například Závišicích, Jerlochovicích, Slatině, Bílově nebo Mošnově.

Ivana Reková