VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde se dříve pohřbívalo, tam se dneska relaxuje

Nový Jičín – Dneska v rubrice Domy s historií zamíříme do míst, kde Novojičínští tráví volné chvíle. Jde o dva největší městské parky, Janáčkovy a Smetanovy sady, které plnily důležitou městskou funkci již mnohem dříve. Obě lokality totiž byly až do počátku 20. století novojičínskými městskými hřbitovy.

16.2.2011
SDÍLEJ:

Pohled na Janáčkovy sady z dnešní ulice K Nemocnici od křižovatky směrem na Skalky. Kaple na místě stojí již od poloviny 18. století.Foto: Deník/Adam Knesl

DOMY S HISTORIÍ

Více k historii řekl Radek Polách, odborník z Muzea Novojičínska. „Starší hřbitov v dnešních Janáčkových sadech byl založen pravděpodobně již v první polovině šestnáctého století pro pohřbívání evangelického obyvatelstva. V následujících obdobích sloužil jako filiální hřbitov nejstaršího novojického hřbitova u farního chrámu Nanebevzetí Panny Marie v centru města,“ vylíčil. Ve dvacátých letech 17. století došlo k jeho rozšíření na plochu současného parku a kolem hřbitova vyrostlo i oplocení. Avšak o sto let později musel Nový Jičín reagovat na tendenci vzrůstající populace, a tak byl v roce 1830 založen nový hřbitov v areálu dnešních Smetanových sadů.

„Náročné úpravy zapříčinily zahájení jeho provozu až v roce 1843. Byly zde pohřbeny významné osobnosti města z období průmyslové revoluce konce devatenáctého století,“ poznamenal Polách s tím, že zde byly například hrobky rodiny Hückelů, Preisenhammerů či známého tiskaře Johanna Nepomuka Enderse. Provoz na hřbitově u kostela sv. Trojice byl ukončen v roce 1879, ve Smetanových sadech v roce 1915 a následně se oba staly městskými parky. „Jediným současným pamětníkem těchto míst je barokní kaple satého Kříže, vystavěná roku 1757,“ dodal Radek Polách na závěr.

Autor: Adam Knesl

16.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT