„Kdo bude v našem městě starostou?" Tato otázka nyní nejčastěji zní ve zmíněných čtyřech novojičínských městech. Ta čekají s největší pravděpodobností výrazné změny.

Štramberk

„Jak to v současné době vypadá? U nás bude změna, již nebudu starostou," okomentoval současnou situaci na štramberské radnici tamní starosta Jan Socha. Kdo stane v čele města, by mělo být jasné během následujících dnů.

„Poprvé spolu všechny strany, které získaly tři a více mandátů, jednaly toto pondělí. Znovu se máme sejít ještě v pátek," uvedl Jan Socha s tím, že zvolení nového starosty se dá čekat v prvním listopadovém týdnu: „Přesný termín ale zatím neznám, ještě jsme se na něm nedomluvili." Vítězem voleb se ve Štramberku stala strana Sdružení nezávislých kandidátů Změna pro Štramberk. Ta získala celkem devět mandátů.

Kopřivnice

Výrazná změna čeká také Kopřivnici. Ani tam již nebude v čele města stát dlouholetý starosta Josef Jalůvka. „Kandidoval jsem na devátém místě, čímž jsem dával najevo, že potřebuji přestávku. Mám za sebou několik let práce v roli starosty, a předtím i místostarosty. Hlasy voličů mě moc potěšily, nicméně nyní chci fungovat v zastupitelstvu nebo v radě na projektech pro město. Nepočítám s tím, že bych se v tomto volebním období ucházel o místo starosty," sdělil Novojičínskému deníku Josef Jalůvka.

Vzápětí naznačil, jak vypadají současná jednání na radnici: „Nic zatím není hotovo. Vedeme jednání, tak jako po každých volbách, tedy se všemi demokratickými stranami. Až na ty nejmenší, se kterými jsme se ještě neviděli, jsme si řekli, jaké jsou možnosti spolupráce, a uvidíme, co z toho bude. Na určitá stanoviska ještě čekáme, ale jasněji bychom měli mít do konce tohoto týdne. V následujícím týdnu by pak měla jednání dostat konkrétnější obrysy."

V Kopřivnici dopadly volby vyrovnaně. Z deseti kandidujících stran se dostalo devět, přičemž nejvíce zastupitelů bude ze stran ODS, ANO a ČSSD, které získaly shodně po čtyřech křeslech v zastupitelstvu.

Studénka

Ani ve Studénce se to beze změny vedení města v následujících čtyřech letech neobejde. Současný studénecký starosta Ladislav Honusek v letošních komunálních volbách ani nekandidoval.

„V této chvíli musím říci, že o povolebním vyjednávání na naší radnici nemám žádné informace. Kromě toho, že vím, že se sešly dvě volební strany, se ke mně žádná oficiální informace nedostala," okomentoval vývoj povolebních bojů Ladislav Honusek.

Ten bude v čele města Studénky stát zřejmě do konce tohoto měsíce. „Co zatím vím po společném projednávání mého konce ve funkci starosty s naším tajemníkem, předpokládáme, že ke jmenování nového dojde zkraje listopadu," doplnil starosta Honusek.

V letošních komunálních volbách se na prvních třech postech umístily strany Dvacet jedna pro Studénku, Studeňáci pro Studénku a KSČM. Vítěz voleb má šest mandátů, druhá strana pět a komunisté obsadí čtyři křesla tamních zastupitelů.

Příbor

Také to, kdo bude starostou Příbora, je dosud velká neznámá. Ambice stát ve vedení města neskrývá hned několik politických stran, kterých se do zastupitelstva dostalo celkem sedm. Jak přiznal starosta Milan Strakoš, jehož ODS skončila o víkendových komunálních volbách těsně třetí, má čtyři z třiadvaceti mandátů, vyjednávání jsou teprve na počátku. „Ze strany pravice vyjednáváme se všemi stranami," potvrdil starosta a jedním dechem dodává: „Volby jsme nevyhráli, ale jestli nás vítězná ČSSD (pět mandátů pozn. red.) osloví, tak na schůzku půjdeme."

A jak hodnotí Milan Strakoš, jenž starostuje Freudovu rodišti již pětadvacet let, výsledek občanských demokratů? „My jsme spokojeni, protože se nám podařilo ne sice pět, ale obhájit čtyři mandáty, což bereme jako hodně dobrý výsledek. My jsme měli kandidátku celkově obsazenou lidmi, kteří jsou v Příboře známí, možná na rozdíl od některých jiných stran, a to je důsledek toho, že se pořadí na kandidátce mění," poznamenal. Spokojenost neskrýval také vítěz příborských „komunálek" Bohuslav Majer z ČSSD: „Musím říct, že jsem byl mile překvapený, očekával jsem maximálně čtyři mandáty." Jestli ve vyjednávání usednou sociální demokraté se zástupci ODS, je zatím nejasné, neboť obě strany vyčkávají na oslovení toho druhého.

„Vyjednávání začalo. Sešli jsme se už s TOP 09, kteří částečně zastupovali i Zelené, a taky jsme vyjednávali s KDU-ČSL. Je to zatím takové oťukávání a nedá se říct, že by už byl nějaký výsledek," řekl dále Deníku Bohuslav Majer.

Na otázku, zda osloví i komunisty (tři mandáty), odpověděl: „My se nebráníme komunikaci s žádnou stranou, musíme ale trošku opatrně, protože tady jsou některé strany, které prohlašují, že s touto stranou nechtějí nic mít."

Druhou stranou komunálních voleb byli nezávislí Příbor je náš domov (čtyři mandáty), poté KDU-ČSL (tři mandáty) a TOP 09 a Strana zelených získaly každá dvě křesla.