Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy bude zahájen provoz štěrkovny? Zřejmě ještě letos

Mankovice, Suchdol nad Odrou - V roce 2011 by se mělo začít s těžbou štěrkopísků na katastrech Suchdolu nad Odrou a Mankovic. Obce sice čeká zvýšený provoz a další komplikace, ale úplně bez náhrad pravděpodobně nezůstanou.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Lokalita těžby je vymezena železniční tratí Přerov–Bohumín, Suchdolským lesem, Odrou a Kletenským potokem.Foto: Deník/Věra Růčková

V minulém roce se v Mankovicích a Suchdole nad Odrou uskutečnila veřejná setkání, která měla obyvatelům přiblížit záměr firmy Českomoravské štěrk. Ta má v úmyslu zahájit těžbu ložiska štěrkopísků poblíž přírodní památky Meandry Staré Odry.

V loňském roce došlo ke stanovení dobývacího prostoru Mankovice. „V současné době připravujeme podklady, včetně plnění požadavků vzniklých na základě posouzení vlivu záměru na životní prostředí – EIA, pro obdržení těžebního povolení,“ informoval za Českomoravský štěrk Martin Netoušek. Kdy přesně se ale začne s pracemi, zatím neví. „Předpokládám, že po legislativní stránce bude záměr připraven k realizaci v průběhu tohoto roku,“ dodal zároveň.

Těžit by se na těchto katastrech mělo patnáct let, a to celkem na asi 56 hektarech. „Mocnost štěrkopísků není příliš velká, asi do pěti metrů,“ zmínil se před rokem Netoušek. Poté, co stroje vytěží část lokality, přesunou se na další, přičemž vytěžená plocha se začne hned rekultivovat. Nakonec by podle projektu mělo vzniknout sedm oddělených vodních ploch. „Tento návrh se snaží respektovat nějakou historickou stopu na tomto území, protože dříve tady, v záplavové zóně, zemědělská činnost neprobíhala. Návrh tedy řeší vznik vodních ploch, popřípadě mokřadních společenstev. Myslím si, že to umožní vznik nových biotopů a navrátí tu krajinu do přírodě blízkého stavu oproti dnešním poměrům,“ vysvětlil již dříve zástupce Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Než bude celá plocha rekultivována, čekají dotčené obce menší či větší komplikace. To by měly alespoň z části vyřešit takzvané kompenzace. „Jsme domluveni, že kompenzace budou buď ve formě materiální nebo finanční. O ničem konkrétním jsme však zatím nemluvili,“ nastínil starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler. Jak budou vypadat případné kompenzace v Mankovicích, nechtěl tamní starosta Miroslav Švajda přiblížit. „To je mezi námi.“

Autor: Věra Růčková

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení