Požehnaného věku se v okrese, stejně jako v celé zemi, dožívají především ženy. Novojičínsko zažilo letos čtyři oslavy sto- a víceletých občanů a na jednu se ještě připravuje. Naposledy se gratulovalo ke kulatému vyročí v příborském domově důchodců, kde žije od poloviny letošního roku Emilie Palová. Sešly se zde na začátku listopadu desítky hostů, které přivítala vitální dáma ve stylovém kloboučku.

Emilii Palové blahopřeje starosta Příbora Milan Strakoš.

Sto let by jí netipoval nikdo a kromě toho, že jí už neslouží dobře zrak a potřebuje naslouchadlo, si na nic nestěžuje. „Nebolí mě vůbec nic, jsem zdravá jako řípa a srdce mám jako zvon," pochvalovala si oslavenkyně. Důkazem je i fakt, že doposud nebere žádné léky. Na oslavy nejstarších občanů vždy dorazí nejen rodinní příslušníci, kde pravnoučata i prapravnoučata nejsou ničím výjimečným, ale také starostové, a na Novojičínsku nechybí také Jaroslav Juřík, což je ředitel zdejší České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Kromě tradičního pugetu má pro jubilanty nachystané i dva neobvyklé dary. „Obvykle máme gratulační dopis od ministra nebo ministryně práce a sociálních věcí a máme pro ně také oznámení, že se jim upravuje důchod," uvedl Jaroslav Juřík.

Tentokrát však nemusejí mít nejstarší obyvatelé obavy, že by se jim penze snížila. U příležitosti stých narozenin jim stát důchod zvedá automaticky o dva tisíce korun. Na konci září letošního roku se to týkalo v celé České republice 761 lidí, ve značné míře jde o ženy (644).

Při pohledu na Moravskoslezský kraj zaujme Karvinsko, kde sto a více let oslavilo letos čtrnáct lidí. Na Frýdecko-Místecku jen tři, v Ostravě jedenáct a v Bruntále, stejně jako na Novojičínsku, pět lidí. A jaký je recept na dlouhověkost? „Podle jejich slov se většina oslavenců shoduje, že receptem na dlouhověkost je aktivita a činorodost až do pozdního věku, střídmost nejen v jídle a optimistický postoj k životu," sdělila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Nejstarší občankou okresu je Marie Fojtíková z Tiché, která 27. října oslavila 101 let. Za svůj život vychovala čtyři děti, jež jsou dnes už také v důchodu. Těší se z devíti vnoučat, má přes dvacet pravnoučat i nějaká prapravnoučata.