Nastupující digitalizace filmů se dotkne také některých menších kin na Novojičínsku. V okrese se nacházejí tři kina, která dosud nejsou digitalizovaná. Jde o kinosály ve Štramberku, Fulneku a v Odrách. Protože nemají představitelé těchto měst peníze na nákladnou digitalizaci, hrozí kinům, že od nového roku nebudou moci promítat nové filmy. Lidé se však nemusí bát úplného zrušení žádného z malých kinosálů. Jednotlivá města už mají plány, jak problém s digitalizací vyřešit.

Jednou z možností, jak pokračovat ve vysílání nových filmů, je pořízení některé z levnějších technologií. Tuto variantu hodlá využít kino ve Štramberku. „Štramberk samozřejmě nemá peníze na klasickou digitalizaci, která by umožnila přehrávat filmy ve 3D. Rada města však kvůli zachování kina schválila zakoupení levnější technologie s názvem E-Cinema. Ta umožní přehrát všechny nové filmy. Diváci je tedy uvidí alespoň ve 2D formátu," vysvětlila vedoucí Městského informačního centra ve Štramberku Anna Rašková. Filmy budou do štramberského kina přicházet s tříměsíčním zpožděním. Pozdější premiéry jsou však běžné i v současné době. Menší kina dostávají také filmy na klasických páskách asi tři měsíce po premiéře, diváci tedy změnu nepoznají.

Nová promítací technika je pro malá kina cenově nedostupná.

Fulnecké kino zatím problém s digitalizací nedořešilo. Představitelé města však jednají o zakoupení technologie blu-ray, která by zajistila možnost přehrávat nový formát filmů. Pozatím má kinosál ve Fulneku v plánu nabídnout nový netradiční program, na který chce nalákat diváky. „Novinkou v kinokavárně bude filmový klub. V jednání je i filmový klub pro náročného diváka nebo pohádky pro nejmenší. I když nebude kino ve Fulneku digitalizováno, tematickou nabídkou si své diváky jistě najde," podotkla vedoucí kultury ve Fulneku Pavlína Tvardková. Lidé se tedy nedočkají největších novinek, stále však budou moci zhlédnout starší filmy.

Také představitelé Oder počítají s programem, který by bylo možné vysílat na 35milimetrových páskách. „Do konce roku máme naprogramované filmy na klasických páskách. V současné době navíc vznikají nové společnosti malých kinařů, kteří chtějí stejně jako my v Odrách zachovat promítání. Snažíme se proto čerpat z archivu starších filmů a pohádek, které budeme v příštím roce vysílat," popsala možnosti oderského kina ředitelka Dělnického domu Ivana Sochorová. O možnosti zakoupení nové technologie zatím vedení Oder kvůli finanční náročnosti neuvažuje.

EVA ŘEHÁKOVÁ