Od roku 2005 nakazilo infikované klíště na Novojičínsku celkem třiadvacet lidí klíšťovou encefalitidou. Nejlepší prevencí a jedinou účinnou ochranou před tímto infekčním virovým onemocněním, které napadá mozek a mozkové blány, je očkování.

„Provádíme jej etapovitě v předsezonním období. Je možné použít i zrychlenou variantu očkování, ale tam není následná ochrana tak intenzivní. Se způsobem a aplikací poradí vždy obvodní lékař,“ poradil mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Miroslav Fajkus a jedním dechem dodal: „Vzhledem k závažnosti choroby je to vždy dobrá investice do zdraví.“ Očkování se skládá ze tří dávek, aplikace jedné vyjde přibližné na 700 až 800 korun. Ovšem řada zdravotních pojišťoven na tuto prevenci přispívá. Nejvhodnější dobou k očkování jsou zimní měsíce.

Mimo to může člověk ještě před návštěvou přírody eliminovat riziko napadení klíštětem například aplikací repelentu, vhodnou obuví a oblečením a po návratu z výletu důkladnou prohlídkou těla. „K přisátí klíštěte dochází nejčastěji ve volné přírodě, hlavně pokud se pohybujeme v nízkých porostech na okrajích lesa. Prvním cílem bývají naše nohy, u dětí, které mají samozřejmě malou výšku, je to jakákoliv část těla. Klíště si pak vyhledá vhodný prostor k přisátí, často to bývají záhyby těla,“ upozorňuje mluvčí Fajkus.

Jak na klíště?

A co dělat, když už se klíště pevně zakousne do naší kůže? Jak připomíná Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení novojičínské nemocnice, „doporučených receptů“ je několik, ale pouze jeden je správný. „Pravidelnými kývacími pohyby, nejlépe vhodnou pinzetou, se snažíme klíště uvolnit. Dbáme, abychom klíště násilně nestiskli a neumožnili tak rychlejší průnik infekce do našeho organismu. Místo pak následně desinfikujeme,“ radí primář Kobsa.

Předpověď aktivity klíšťat od března do listopadu vydává pravidelně každý čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Je vyjádřena v pěti stupních a nechybí doporučení, jak se chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat. „Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou,“ informuje ČHMÚ na svém webu www.chmi.cz. O posledních víkendových dnech byla aktivita klíšťat na našem území na stupni tři a dva z pětibodové škály.

Za posledních pět let onemocnělo nejvíce lidí na Novojičínsku klíšťovou encefalitidou v roce 2006. Krajská hygienická stanice v Ostravě zaznamenala sedm takovýchto případů. Naopak nejméně, dva případy klíšťové encefalitidy, se vyskytlo v okrese v roce 2008.