Začíná to nenápadnou únavou, horečkou, bolestí hlavy i svalů, nevolností, zkrátka příznaky, které každý zná, když ho přepadne běžná chřipka. Následně se bolest hlavy stává stále nesnesitelnější, nemocný zvrací, tuhnou mu svaly na šíji, má závratě nebo poruchy spánku. Ve výjimečných případech dochází i k úmrtí.

Řeč je o klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí infikovaná klíšťata, která mnohým lidem změní obyčejný výlet do lesa v pozdější peklo na zemi. Dobrá zpráva však je, že Novojičínsko na rozdíl například od Opavska nepatří mezi rizikové lokality. To ostatně dokazuje i aktuální zpráva Krajské hygienické stanice v Ostravě. „Nebezpečná ohniska se v našem kraji vyskytují zejména na Bruntálsku a Opavsku, zatímco oblast Beskyd patří k relativně bezpečným,“ stojí v dokumentu. I v našem kraji lze sledovat postup klíšťat do vyšších nadmořských výšek, odnést si na těle nezvaného hosta mohou turisté běžně i z lokalit podhorských a horských nad sedm set metrů nadmořské výšky. „Zde se klíšťata dříve vyskytovala je zřídka,“ potvrzují hygienici.

Diagnóza klíšťová encefalitida byla slyšet v Moravskoslezském kraji letos zatím jednatřicetkrát a náš okres z tohoto čísla eviduje pouze dva případy. „Jeden byl v červenci a jeden v srpnu. Zpravidla se jednalo o mladé lidi kolem ročníku sedmdesát pět, ale byli neočkovaní,“ informovala Deník Ludmila Máslová z protiepidemického oddělení novojičínské pobočky Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS OVA). Za posledních pět let byl nejhorším rokem ten se šestkou na konci, kdy zákeřný virus skolil šest lidí, naopak loni jenom jednoho. „Nejsou to žádné horentní počty, my tady nemáme nebezpečné lokality, tak podle toho vypadá i ten výsledek,“ poznamenává hygienička.

Ludmila Máslová však upozorňuje, že zdaleka ještě není „klíšťové“ sezony konec a obezřetnost při vycházkách do přírody by neměla polevovat. „Ona to není jenom ta klíšťovka, protože klíšťata přenášejí i borreliózu, což je poměrně dost problematické onemocnění a nejde se proti němu očkovat. Lidé si musí každopádně dávat pozor na klíšťata, chránit se před nimi a důležité je klíšťata co nejdříve odhalit. Člověk se musí prohlédnout a popřípadě je vytáhnout ven. Hodně totiž záleží na délce přisátí, protože v klíštěti se virus množí, a tím pádem je ta pravděpodobnost daleko větší,“ upozorňuje Máslová.