Během letních měsíců tráví lidé více času v přírodě. Tím také zvyšují možnost napadení klíštětem. Primář dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín Miroslav Kobsa proto doporučil několik preventivních opatření:

„Mezi oblíbená lidová preventivní opatření patří zvýšená konzumace česneku a jeho četnější dávky ve stravě. Za poměrně účinný prostředek se považuje zvýšený přívod vitaminu B do organismu, například ve formě tablet.“

Přebytky vitaminu se totiž vylučují kůží a mají určitý odpudivý účinek na klíšťata. Nejdůležitější ochranou je však očkování proti klíšťovému zánětu mozku, a samozřejmě, včasné vyhledání lékařské pomoci, pokud člověk, napadený klíštětem, začne pociťovat nějaké zdravotní problémy.

Jen lékař totiž může posoudit, zda je pravděpodobná souvislost mezi přisátím klíštěte a zhoršením zdravotního stavu.

I přes to, že může klíště způsobit vážná onemocnění, není podle specialistů třeba ihned po přisátí klíštěte vyhledat lékařskou pomoc. Stačí klíště správným způsobem odstranit z povrchu těla. „Především se nesnažíme klíště zabít. Pokud ho chceme například udusit olejem, riskujeme, že klíště při tomto procesu vytlačí svůj obsah střev do rány, a zvýší se tím riziko infekce,“ zdůraznil primář Kobsa.

„Klíště vhodným nástrojem, například pinzetou, zachytneme a kývavými pohyby se ho snažíme odstranit. Zásadně ho ale nikdy nemačkáme. Místo samozřejmě zakápneme dezinfekčním roztokem,“ popsal správný postup Kobsa.

Lékaři rovněž doporučují, aby si lidé ještě před odjezdem na dovolenou zjistili, zda místo pobytu nespadá do oblasti se zvýšeným výskytem klíšťat. Důležité je pak i správné oblečení. „Při pobytu v přírodě volíme vhodné oblečení, zvláště u dětí. Tedy takové, které pokud možno minimalizuje plochy kůže, které zůstávají odkryté. Týká se to zejména situace, kdy vstupujeme do lesních porostů,“ informoval primář a dodal, že samozřejmostí je i vhodná obuv.

„Výhodná je také kombinace s účinnými repelenty. Po návratu domů by si lidé měli zkontrolovat povrch těla, protože i klíště potřebuje určitý čas, než se přisaje. Hledat by měli spíše v záhybech kůže a ve vlasaté části hlavy,“ uzavřel Kobsa s tím, že pokud jsou lidé vhodně oblečení, bývá vstupní branou klíštěte obvykle prostor mezi konci kalhot a botami.

Klíště může člověka ohrozit především boreliózou, která se vyskytuje častěji, avšak není tak závažná, jako klíšťová encefalitida. Novojičínsko navíc patří celorepublikově k průměrným oblastem s výskytem boreliózy.

Mnohem vážnější, avšak méně častou nemocí, je klíšťová encefalitida. Podle doktorky Ludmily Máslové z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Ostrava, Územního pracoviště Nový Jičín, je onemocnění klíšťovou encefalitidou na Novojičínsku sporadické.

„Od začátku letošního roku k dnešnímu dni onemocněly touto nemocí dvě osoby. A to dvacetiletý muž a třiapadesátiletá žena. Ve srovnání s loňským rokem, kde byly nahlášeny čtyři případy a všechny čtyři v prvním pololetí, se letos jedná v podstatě o padesátiprocentní pokles,“ uvedla Máslová.

Na Novojičínsku se tedy jedná o minimální počet výskytu klíšťové encefalitidy, a tedy se zde zřejmě žádné ohnisko této nemoci nevyskytuje.

Další odkazy: Encefalitida, Borelióza

(mako, edm)