Na příborskou radnici se jako bumerang opět vrací případ klokočovského hřiště. Tamní obyvatelé sice mají kde sportovat a pořádat společenské akce, ale ne na svém a jen díky dobré vůli současné majitelky pozemku v ulici Osvobození. Letitý problém možná vyřeší zastupitele už příští týden. Stačí jediné: schválit peníze z rozpočtu na odkup pozemku.

Proč se klokočovští občané opět rozhodli zahájit podpisovou akci, vysvětlila Deníku Jana Svobodová, radní města a zároveň obyvatelka této místní části: „My ho chceme, protože historicky zde dětské hřiště bylo. Byl tam i tenisový kurt, oplocení. Dříve se zde oddělalo spoustu brigádnických hodin a konaly se tam různé akce, jako krmáše, stavění máje a tak dále," vysvětlila."

Problémy s vandaly

Je to zkrátka místo, kde se občané scházejí už několik desítek let, a chtějí, aby tomu tak bylo i nadále. Jenže po roce 1989 přišly na řadu restituce a tehdejší majitel neměl zájem radnici pozemek prodat, a začal na něm hospodařit. O několik let později se podařilo získat areál alespoň do nájmu, jenže i to skončilo po problémech s vandaly, a nakonec se místní domluvili s majitelkou alespoň na výpůjčce.

„Už to trvá čtvrtý, pátý rok," připomíná zastupitelka Svobodová fakt, že se nejedná o nic nového. „Petice je podána na město. Podepsalo ji přes čtyři sta lidí. Jedná se skoro o čtyři tisíce metrů a bude se dělat odhadní cena za současného stavu," upřesňuje dále. V místní části za hřiště bojuje občanské sdružení Klokočov. Aby zde měli místo na sport i zábavu, pokoušeli se najít i jiné vhodné pozemky, ale bez úspěchu. Respektive… možná by se nějaké našly, ale ne na tak lukrativním místě a musely by se do nich investovat nemalé peníze.

Na tahu jsou zastupitelé

„Já si myslím, že hřiště by tam být mělo. Já osobně se k tomu stavím kladně, protože tato situace by se dořešit měla," říká jasně příborský starosta Milan Strakoš a jedním dechem dodává: „Je všeobecně známo, že je to dneska soukromý majetek. S vlastníkem se o tom odkoupení mluvit dá a musím říct, že ten pozemek je umístěn tak, jak ho Klokočovjané mohou využívat ideálně. Je to v centru obce a ten pozemek k těmto účelům vždycky sloužil."

Výhodou konkrétního pozemku je, že je podle územního plánu určen pro občanskou vybavenost nebo k zástavbě, což se samozřejmě promítá do ceny. „My jsme měli k dispozici posouzení, ale ono je už tak tři roky staré, a tehdy se ta cena pohybovala tuším kolem částky 3 miliony 400 tisíc," zavzpomínal starosta s tím, že předpokládá, že cena šla za uplynulé roky spíše dolů.

Po sepsání a odevzdání petice jsou teď na tahu zastupitelé. Podle Milana Strakoše město peníze v rozpočtu na tuto investici má a bude se o ni hlasovat příští týden ve čtvrtek, 20. března, na zasedání zastupitelstva. Jakou bude mít podporu mezi jeho třiadvaceti členy, se teprve uvidí.