Pravidla schválila místní rada města a týkají se Centra poradenských služeb, Klubu seniorů a společenských prostor v Domě s pečovatelskou službou v Rožnovské ulici. Jana Prášková, vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Frenštát pod Radhoštěm, uvedla, že v novém provozním řádu jsou především stanoveny podmínky, za kterých lze prostory v objektech využívat.

„Obě části objektů, jak Klub seniorů v Kalusově ulici, tak jídelna v DPS Rožnovská, jsou prioritně určeny k aktivitám seniorů a osob se zdravotním postižením a také k setkávání spolků, případně jiných zájmových skupin, které občany města sdružují za účelem společných aktivit. Nově byly také stanoveny podmínky využití zahrady u klubu seniorů a také ceník pro případné soukromé akce, které by některý z členů spolků nebo senior chtěl využít,“ doplnila Jana Prášková.

Zahradní slavnost - oslavy 50. výročí Domova pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, 1. července 2022.
Domov seniorů ve Frenštátě slavil 50 let ve velkém stylu, bavili se všichni

Informaci o stanovení možností využívat zmíněná městská zařízení přivítala Dagmar Uhlářová, která dlouhodobě vede ve Frenštátě pod Radhoštěm organizaci Svazu tělesně postižených ČR. Svaz má více než 140 členů, kteří se scházeli právě v Klubu seniorů a pořádali tam i nějaké akce. V posledních letech se ale začaly vyskytovat potíže. „Za minulého vedení města tam byly problémy, že jsme nemohli na zahradu a bylo toho více. Klub seniorů chtěli přemístit do pečovatelského domu, měli s tím nějaký plán,“ řekla pro Deník Dagmar Uhlářová s tím, že se musí s pravidly nejprve seznámit.

Podle Jany Práškové nová pravidla přinesou spolkům, sdružením a svazům a také veřejnosti širší možnost využívat prostory města ke svým aktivitám. „Prostory dlouhodobě využívala jen malá část spolků a občanů v seniorském věku. Proto uvítáme, pokud se prostory začnou více využívat. Tím se také dostane více do podvědomí občanů Centrum poradenských služeb, které funguje v objektu v Kalusově ulici, kde již nyní své poradenství nabízí pět poskytovatelů. Je tam právní poradna, dluhové poradenství, poradna pro spotřebitele, adiktologické poradenství a poradenství krizového centra,“ dodala vedoucí odboru.

Město se netají tím, že smyslem novinky bylo také nastavení podmínek pronájmu tak, aby byly alespoň částečně zohledněny náklady města spojené se zvýšenými cenami energií či údržbou majetku.