V loňském roce se kluci novojičínského výchovného ústavu zúčastnili akce Ukliďme svět, kdy se podíleli na úklidu a úpravě okolí studánek na Skalkách. „Kluci tam přišli a uklidili ten nepořádek po bezdomovích. Byly toho tři pytle plastů a odpadu,“ vyjmenoval Stanislav Chumchal, vychovatel Výchovného ústavu Nový Jičín.

I letos se chlapci z výchovného ústavu rozhodli přidat ruku k dílu a vytvořit zázemí vhodné pro jejich odpočinek, ale i pro relaxaci široké veřejnosti. Ve speciálním časopise pro dětské domovy a výchovné ústavy Zámeček objevili možnost zapojit se do projektu Bav se a pomáhej. „Kluci vypracovali projekt v tom smyslu, aby měl i společenský význam pro ostatní. Tento projekt odeslali do nadace Terezy Maxové a i když se přihlásilo několik projektů, ten jejich získal od nadace finanční podporu v hodnotě dvaceti tisíc korun,“ prozradil vychovatel Chumchal.

Cílem projektu je vytvořit odpočinkové zázemí s krytou besídkou a prostorem jednak pro turisty a jednak pro chlapce samotné. Zmíněných dvacet tisíc korun z nadace však poputuje pouze na výrobní materiál. Samotnou výrobu už zajistí svýma rukama chlapci. Využijí totiž své zkušenosti nabyté v učebních oborech stolař, zedník a malíř natěrač, které studují na střední škole ve výchovném ústavu. „Materiál je placený z nadace Terezy Maxové, ale výrobu už zajistí sami chlapci. Vlastníma rukama tam to relaxační zázemí vytvoří,“ zdůraznil Chumchal.

Zmiňovaný prostor s altánkem není nijak ohraničený, tudíž je volně přístupný komukoliv. Využívají jej však hlavně chlapci, kteří zde tráví mimoškolní čas. „Kluci se například učí poznávat rostliny, sami si tam vaří a učí se samostatnosti a obslužným pracím. Táboří tam pod stany a musejí se o sebe sami postarat. Podnikají také různé hry a soutěže v přírodě,“ vyjmenoval vychovatel Chumchal s tím, že chlapci zde jezdí zhruba jednou za čtrnáct dní. „Přes léto sem však budeme jezdit zřejmě ještě častěji,“ dodal.