VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna při požáru přišla o 13 tisíc knih

/FOTOGALERIE/ Škody po požáru v novojičínské knihovně se vyšplhaly na dva a půl milionu korun. Už nyní se ozývají dárci, kteří by rádi pomohli těžce zasažený knižní fond obnovit.

9.11.2016
SDÍLEJ:

Jen sanace prostor knihovny vyšla na 350 tisíc korun a zdaleka nejde o jediné náklady na plnou obnovu zařízení.Foto: Městská knihovna Nový Jičín

Jsou to už tři týdny, co malý požár napáchal v Městské knihovně v Novém Jičíně velké škody, a přesto je stále v prostorách vily cítit pach sazí, které se dostaly do všech zákoutí rozsáhlého objektu. „V tom, co se stalo, bylo veliké štěstí, že nevznikly mnohem větší škody," uvědomuje si vedoucí knihovny Renáta Domoráková.

Stále není jasné, kde přesně bylo v pátek 14. října v noci ohnisko požáru. Zda v automatu na kávu, nebo v prodlužovací šňůře, kterou byl přístroj připojen do elektrické sítě v přízemí u dveří do oddělení pro dospělé čtenáře. Následně se vzňala dřevěná zárubeň dveří a nechybělo mnoho, aby se vzňal i nábytek napěchovaný knihami.

„K uhašení došlo samo. Po rekonstrukci repasovaná okna těsní dokonale, a tak došel v prostoru kyslík," pokračuje vedoucí. Pro zaměstnance knihovny to byl obrovský šok, když po víkendu přišli v pondělí do práce a uviděli obrovskou spoušť. Celé přízemí pokryl černý popel, který se bohužel dostal výtahovou šachtou také do dětského oddělení v prvním patře.

SANACE ZA STATISÍCE

Knihovna tak rázem přišla v oddělení dospělých o 13 tisíc svazků knih (z celkového počtu 23 tisíc je 8 a půl rozpůjčováno mezi čtenáři), výpočetní techniku i část nábytku.

Po požáru ihned nastoupila sanační firma, a proběhly tak sanační práce v celém prostoru oddělení pro dospělé. Něco šlo zachránit, například nábytek, který je kvalitní, ten se vyčistil. Ale některý čalouněný nábytek nešel vyčistit tak, aby byl zdravotně nezávadný, a musel se vyřadit," říká Renáta Domoráková. Jen sanace prostor knihovny vyšla na 350 tisíc korun a zdaleka nejde o jediné náklady na plnou obnovu zařízení.

„Škody po požáru vznikly následkem popela a kontaminovaného spadu, který se rozšířil do všech prostor, zásuvek, šuplíků, do skříní," popisuje následky požáru vedoucí knihovny. Vymalovat se proto musí kompletně i například dětské oddělení, na podlahy přijdou nové koberce a je třeba pořídit i nové počítače.

Kdy přesně se knihovna znovu pro veřejnost otevře, není zatím jasné. Pro zdejší pracovnice se stal momentálně nejčastější pracovní pomůckou vysavač, s kterým od popela čistí knihu za knihou. I přes jejich velké úsilí však knihovna musela vyřadit 13 tisíc svazků. Knižní fond městské knihovny v Novém Jičíně tak utržil obrovskou ránu, kterou se ale už nyní snaží dárci z řad čtenářů i jiných knihoven zacelit. „Sami se ozývají čtenáři, kteří nám nabízí dary. Žádáme po nich, ať nám knihy do knihovny nenosí fyzicky, ale ať nám sepíšou nějaký seznam a pošlou ho e-mailem. To bude jednodušší pro ně i pro nás. My si ze seznamu vybereme podle toho, o co jsme přišli. Nabízí nám pomoc také knihovny, které mají knížky v několika vydáních nebo duplicitně," potvrzuje Renáta Domoráková.

Aby se v budoucnu předešlo podobným pohromám v Czeicznerově vile z roku 1910, kde knihovna sídlí, mají být v interiérech instalovány detektory pohybu i kouře.

Autor: Adam Knesl

9.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení