VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny stále dodržují březen jako svůj svátek

Novojičínsko - Akce zaměřené na podporu internetu a čtení knih pořádají hlavně v březnu knihovny po celé republice. Vyjímkou není ani Novojičínsko, kde chystají řadu aktivit pro ty nejmenší i pro seniory.

14.3.2009
SDÍLEJ:

Knihovna. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Městské knihovny fungují jako svatostánky knih již od počátku věků. V této přetechnizované době však stále častěji naráží na konkurenci internetu. Namísto urputného souboje o místo na slunci přijali knihovny úlohu citlivého lektora, který lidem ukazoval, jak se s internetem sžít a uchránit se před jeho negativními stránkami. Projekt Březen, měsíc internetu po jedenácti letech ukončil svou existenci. Je teď na knihovnách, zdali budou v programu pokračovat a i nadále pořádat akce s tématikou internetu, nebo se zaměří výhradně na knihy a četbu. Mnoho knihoven zvolilo kompromis.

Březnové akce se v knihovnách na Novojičínsku různí. Například městská knihovna ve Fulneku, jako spousta dalších, odpouští během března poplatky za registraci novým čtenářům. „Tato akce bude probíhat týden a začne v pondělí 16. března. Ve středu se přijdou podívat do naší knihovny senioři. Prohlédnou si vybavení knihovny, jaké knihy jim můžeme nabídnout a tak vůbec se seznámí s prostředím knihovny,“ obeznámila s březnovým programem vedoucí fulnecké knihovny Šárka Navrátilová.

Příborská knihovna taktéž nezahálí a na březen se řádně připravila. Internetem netknutí obyvatelé se mohou zúčastnit školení, jenž knihovna pořádá. „V březnu bychom chtěli uspořádat kurzy pro začátečníky. Součástí školení jsou základy práce s internetem vyhledávání informací a třeba založení e-mailové schránky. Bude to jen dvě středy, a to 18. a 25. března,“ informovala Radka Motlochová, pracovnice Městské knihovny v Příboře. Šance rozšířit své obzory mohou využít například maminky na mateřské či senioři. Kurz je bezplatný. Podobnou akci pořádá také Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Jako v jiných knihovnách děláme už asi počtvrté kurz práce s internetem pro seniory. Jsou to dvě středy po dvou hodinách. Míváme tak plno, že se k nám nevejdou ani všichni zájemci,“ zasmála se Marta Burianová vedoucí knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zlatým hřebem měsíce března pak bude, po různých akcích, Noc s Andersenem. Té se zúčastní žáci šestých tříd. O jaká překvapení se jedná, se však Deníku nepodařilo zjistit.

Mezi knihovny, které březen nenechává chladnými, patří bezesporu i Městská knihovna v Bílovci. Tamější personál se zaměřil především na děti. „Pořádáme takzvané knihovnické lekce pro šesté až deváté třídy a letos jsme se zamřili na vývoj středověkých knih a knihoven. Potom to budeme dělat i pro gymnázium, ale zatím nevíme, kolik ročníků se přihlásí,“ sdělila Hana Gajdušková, zástupkyně vedoucí knihovny v Bílovci. Pro menší děti, které teprve poznávají kouzla psaného slova je přichystáno pasování mezi čtenáře. „Budeme pasovat prvňáčky na čtenáře. Chtěli bychom to udělat takové slavnostní, děti dostanou pasovací listiny a budou také skládat slib čtenáře. Dostanou svůj první čtenářský průkaz, zápisné jim bude na ten jeden rok odpuštěno,“ doplnila Gajdušková s tím, že děti od knihovny dostanou knížku, se kterou budou moct pracovat ve škole.

Autor: Věra Růčková

14.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení