Městské knihovny fungují jako svatostánky knih již od počátku věků. V této přetechnizované době však stále častěji naráží na konkurenci internetu. Namísto urputného souboje o místo na slunci přijali knihovny úlohu citlivého lektora, který lidem ukazoval, jak se s internetem sžít a uchránit se před jeho negativními stránkami. Projekt Březen, měsíc internetu po jedenácti letech ukončil svou existenci. Je teď na knihovnách, zdali budou v programu pokračovat a i nadále pořádat akce s tématikou internetu, nebo se zaměří výhradně na knihy a četbu. Mnoho knihoven zvolilo kompromis.

Březnové akce se v knihovnách na Novojičínsku různí. Například městská knihovna ve Fulneku, jako spousta dalších, odpouští během března poplatky za registraci novým čtenářům. „Tato akce bude probíhat týden a začne v pondělí 16. března. Ve středu se přijdou podívat do naší knihovny senioři. Prohlédnou si vybavení knihovny, jaké knihy jim můžeme nabídnout a tak vůbec se seznámí s prostředím knihovny,“ obeznámila s březnovým programem vedoucí fulnecké knihovny Šárka Navrátilová.

Příborská knihovna taktéž nezahálí a na březen se řádně připravila. Internetem netknutí obyvatelé se mohou zúčastnit školení, jenž knihovna pořádá. „V březnu bychom chtěli uspořádat kurzy pro začátečníky. Součástí školení jsou základy práce s internetem vyhledávání informací a třeba založení e-mailové schránky. Bude to jen dvě středy, a to 18. a 25. března,“ informovala Radka Motlochová, pracovnice Městské knihovny v Příboře. Šance rozšířit své obzory mohou využít například maminky na mateřské či senioři. Kurz je bezplatný. Podobnou akci pořádá také Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Jako v jiných knihovnách děláme už asi počtvrté kurz práce s internetem pro seniory. Jsou to dvě středy po dvou hodinách. Míváme tak plno, že se k nám nevejdou ani všichni zájemci,“ zasmála se Marta Burianová vedoucí knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zlatým hřebem měsíce března pak bude, po různých akcích, Noc s Andersenem. Té se zúčastní žáci šestých tříd. O jaká překvapení se jedná, se však Deníku nepodařilo zjistit.

Mezi knihovny, které březen nenechává chladnými, patří bezesporu i Městská knihovna v Bílovci. Tamější personál se zaměřil především na děti. „Pořádáme takzvané knihovnické lekce pro šesté až deváté třídy a letos jsme se zamřili na vývoj středověkých knih a knihoven. Potom to budeme dělat i pro gymnázium, ale zatím nevíme, kolik ročníků se přihlásí,“ sdělila Hana Gajdušková, zástupkyně vedoucí knihovny v Bílovci. Pro menší děti, které teprve poznávají kouzla psaného slova je přichystáno pasování mezi čtenáře. „Budeme pasovat prvňáčky na čtenáře. Chtěli bychom to udělat takové slavnostní, děti dostanou pasovací listiny a budou také skládat slib čtenáře. Dostanou svůj první čtenářský průkaz, zápisné jim bude na ten jeden rok odpuštěno,“ doplnila Gajdušková s tím, že děti od knihovny dostanou knížku, se kterou budou moct pracovat ve škole.