Zastupitelé města měli na svém druhém zasedání, krátce před Vánocemi, nabitý program. Mezi stěžejními body byla volba předsedů a členů finančního a kontrolního výboru.

Jako první přišlo na řadu zřízení finančního výboru. Na předsedkyni místostarosta Jaroslav Dvořák (ČSSD) nominoval svou stranickou kolegyni a radní Blanku Faluši. Ta také hned při prvním veřejném hlasování získala podporu sedmnácti členů z devětadvacetičlenného zastupitelstva. V následné volbě zbývajících osmi členů finančního výboru získala vládnoucí koalice další čtyři posty, stejný počet obsadí v následujícím volebním období i opoziční kandidáti.

Volba kontrolního výboru (KV) proběhla v emotivnější atmosféře. Nezávislý Jiří Pometlo, zvolený na kandidátce TOP 09, navrhl bývalého „topkaře“ Miroslava Kobsu. Opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Milan Šturm (ODS) nominoval občanského demokrata Daniela Chrustawczuka s tím, že místo předsedy kontrolního výboru by mělo náležet opozici. Tato výzva však zůstala u zastupitelů z řad ČSSD, KSČM, SNK ED a TOP 09 nevyslyšena. S nadpoloviční převahou umožnili zvolení šéfa kontrolního výboru, primáře dětského oddělení v novojičínské nemocnici, Miroslava Kobsy. Koalice navíc získala ve výboru dalších šest křesel, na opozici tak zbyly v tomto důležitém orgánu města jen dvě.

Výsledná volba nezůstala bez připomínek. „Kontrolní výbor je od toho, aby kontroloval vedení města, a když se zvolí do kontrolního výboru sami členové vedení města nebo přívrženci, tak mám pocit, že tento kontrolní výbor ztrácí svůj význam,“ zamyslel se nahlas Karel David (ODS). Na to reagoval čerstvý předseda KV Miroslav Kobsa: „Pokud se jedná o důvěryhodnost, já bych si počkal spíš na výsledky práce než na nějaké kádrování,“ uvedl.

K názoru opozičního zastupitele Davida se vrátil také místostarosta Přemysl Kramoliš (SNK ED), který řekl: „S jeho názorem bych plně souhlasil, kdyby tu současná vládní koalice již nějakou dobu vládla, pak skutečně nechť je kontrolována opozicí. Ale proboha, ta dnešní opozice tu s jistými obměnami vládla šestnáct let, my jsme tu měsíc. Co by na nás za ten měsíc kontrolovali?“

Na začátku předchozího volebního období byli většinově do kontrolního výboru zvoleni opoziční zastupitelé v čele s Jaroslavem Kotasem (KSČM). Ten na svou funkci i členství v KV rezignoval v dubnu 2009, o sedm měsíců později ho následovali také další tři členové z tehdejší opozice. Později byl předsedou zvolen občanský demokrat Jiří Fiala, protistrana žádného kandidáta nejmenovala.

Stejně jako u ustavujícího zastupitelstva, kdy se obsazovaly posty ve vedení města, i při volbě do kontrolního a finančního výboru se mohla vládnoucí středolevá koalice (ČSSD, KSČM, SNK ED) téměř stoprocentně spolehnout na podporu dvou zastupitelů zvolených za TOP 09.

V případě Miroslava Kobsy dokonce na stoprocentní. Tuto spolupráci již dříve odsoudilo krajské vedení strany, které v závěru roku novojičínskou buňku zrušilo. „Jestliže říkáme, že jsme stranou konzervativní, tak hlasování s komunisty je pro nás věc nepřijatelná. Náš bývalý člen v Novém Jičíně, doktor Kobsa (Miroslav Kobsa vystoupil ze strany krátce před ustanovujícím zastupitelstvem loni v listopadu - pozn. red.), umožnil svým hlasováním, aby se komunisté dostali do vedení města po dvaceti letech. Tak proto bylo zrušeno místní sdružení,“ upřesnil předseda krajské TOP 09, Pavol Lukša s tím, že TOP 09 v Novém Jičíně určitě nekončí, současní členové se stávají členy regionálního sdružení.

„Pro mě je to obrovské zklamání a ze svého místa cítím povinnost omluvit se všem občanům Nového Jičína, kteří volili tak, aby tam pravicová politika mohla být a vládnout. Bohužel, se odehrálo to, co se odehrálo. Je to nemilé, ale chtěl bych lidem vzkázat, že taková věc se stala opravdu naposledy,“ věří Pavol Lukša.