V Kopřivnici se dohodli zastupitelé sdružení Krásná Kopřivnice, KDU-ČSL a SNK. Lídr KDU-ČSL Stanislav Šimíček doplnil, že jsou otevření i dalším subjektům, které projeví zájem o spolupráci. Z uvedené koalice by měli vzejít starosta města i místostarostové. „Úplně přesně to ale ještě rozdělené není,“ poznamenal Stanislav Šimíček.

Parkování, ilustrační foto.
Nové očekávané parkoviště v Kopřivnici, obyvatelé se dočkají v prosinci

Koaliční dohodou sjednali v Kopřivnici ústně a podáním ruky. „Nechtěl jsem nic podepisovat, protože v minulém volebním období jsem toho podepsal dost a pak bylo mnoho věcí jinak,“ podotkl Stanislav Šimíček s tím, že ustavující zasedání Zastupitelstva Kopřivnice by mělo být 20. října.

Jasno už je rovněž ve Fulneku, kde sdružení Fulnek pro lidi získalo šest mandátů z celkových patnácti. Radka Krištofová, která šla do voleb jako lídr tohoto sdružení, Deníku potvrdila, že uzavřeli koaliční dohodu s KDU-ČSL „Už jsme to také zveřejnili,“ dodala s tím, že personální obsazení vedení města se obyvatelé Fulneku oficiálně dozví na ustavujícím zasedání ve 24. října. Také ve Fulneku se koalice nebrání spolupráci s některými dalšími zastupiteli.

Jde už jen o detaily

Ve stejný den jako v Kopřivnici se má uskutečnit ustavující zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam s převahou zvítězilo sdružení Změna pro Frenštát s Janem Rejmanem v čele. Ten ve volbách skončil jen o jediný hlas za vítězným Ivo Maruchničem ze stejného sdružení. Jan Rejman, který po celou dobu volební kampaně vystupoval jako kandidát na starostu, je v současné době vedoucím odboru financí a rozpočtu na frenštátském městském úřadě. Jednání ještě probíhají. „Jakmile bude vše uzavřené, určitě vše zveřejníme,“ ubezpečil Jan Rejman.

Okolí Čertova mlýna a Kněhyně nabízí pro turisty neokoukanou přírodu a skalní útvary i rarity.
Kam na výlet? Pověstmi obestřený Čertův mlýn v Beskydech je pátý nejvyšší vrchol

V podobném duchu se vyjádřil současný starosta Studénky Libor Slavík, který kandidoval za sdružení Studeňáci pro Studénku, které má v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu devět členů. „Jednání se chýlí ke konci a dnes večer bychom měli mít snad jasno,“ uvažuje Libor Slavík.

V Odrách zvítězilo sdružení Změna pro Odersko, jehož lídrem ve volbách byl současný starosta Libor Helis. „Uvidíme, jestli to už bude definitivně jasné. Potom to můžeme zveřejnit,“ řekl k pondělnímu vyjednávání Libor Helis.

Ještě se bude vyjednávat

Vítěz voleb ve Štramberku David Plandor, ve volbách lídr sdružení Změna pro Štramberk, Deníku rovněž řekl, že jednání pokračují. Šest mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu totiž k většině nestačí. „Postupně jsme již se všemi, kdo se dostali do zastupitelstva, jednali. Nastínili jsme si představy o případné spolupráci. Teď jsme na začátku druhého kola,“ popsal situaci David Plandor.

V druhém kole senátních voleb uspěla Ivana Váňová.
Senátorka a starostka Mořkova Váňová: když nepůjde obojí, přenechám starostování

Rozhodnuto není ani v Příboru. Sdružení současného starosty Jana Malíka sice volby vyhrálo, ale k většině v zastupitelstvu bude potřebovat ještě minimálně dva další subjekty. „Je to složité, ještě jednáme," uvedl Jan Malík s tím, že během tohoto týdne bude snaha k něčemu dospět.

Složitá jednání pokračují i v Bílovci. Starostka Bílovce Renata Mikolašová a její vítězné sdružení Bílovecká patnáctka také oslovila subjekty, které uspěly ve volbách. „V minulém týdnu už jsme jednali se zástupci dvou, na tento týden máme domluvené schůzky se zástupci dalších subjektů. Snažíme se jednat se všemi, což považuji za důležité,“ dodala Renata Mikolašová.