Na Novojičínsku působí celkem pět poboček Charity, a to ve Frenštátě pod Radhoštěm, Odrách, Novém Jičíně, Studénce a Kopřivnici. Na Novojičínsku se Třem králům podařilo vybrat celkem 2 922 544 korun. Tato částka se však rozdělí i do ostatních okresů Moravskoslezského kraje, protože pobočky Charity zasahují také do regionů Opavska, Bruntálska a Frýdecko-Místecka.

Diecézní charita ostravsko--opavská vykoledovala z více než dvou a půl tisíc pokladniček 12 547 322 korun, což je o téměř 204 tisíc korun více než v roce 2012.

Na Odersku se nejvíce peněz vybralo ve Fulneku, a to téměř 123 tisíc korun, v Odrách vykoledovali o 1050 korun méně.

„Od tohoto ročníku sbírky předala Charita Odry obce Starý Jičín, Šenov u Nového Jičína, Kunín a Bernartice nad Odrou nově vzniklé Charitě Nový Jičín, proto se může celkový výsledek zdát výrazně nižší než v minulých letech," uvedl Petr Kučerka, ředitel Charity Odry. Přesto je téměř milionový příspěvek úctyhodné číslo. Peníze budou použity na různé aktivity Charity.

„Pětašedesát procent připadá na zajišťování pomoci a péče seniorům a handicapovaným osobám pečovatelskou, ošetřovatelskou a hospicovou službou Charity Odry, na rozšíření a údržbu půjčovny kompenzačních a zdravotních pomůcek a na pomoc lidem bez přístřeší," sdělil Petr Kučerka s tím, že dalších patnáct procent z vybrané částky půjde na projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, deset procent na humanitární pomoc v zahraničí a po pěti procentech dostane na podporu projektů Charita Česká republika a režie sbírky.

Kašpar, Melichar a Baltazar vykoledovali v rámci Charity Nový Jičín 479 666 korun. „Půjdou na podporu azylového domu pro matky s dětmi v tísni, azylového domu pro muže, noclehárny a charitního šatníku. Část peněz by měla posloužit ke zřízení nové služby, půjčovny kompenzačních pomůcek," připomněla mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Ani frenštátská Charita nezůstala pozadu. Třeba v Tiché se podařilo vykoledovat přes čtyřicet tisíc korun a 5 euro, frenštátským koledníkům lidé přispěli téměř dvacet tisíc korun a v pokladničkách se objevilo také sedm papírových padesátikorun, které jsou však už neplatné.

Charitě Studénka lidé přispěli částkou 444 779 korun. „V Bílovci to byla částka 78 366 korun. Pro srovnání to bylo letos v našem městě o 5 040 korun více než v roce minulém," uvedli bílovečtí koledníci.

Charita Kopřivnice, pod kterou spadají města Kopřivnice, Příbor, Štramberk a k nim přilehlé obce, letos také hlásí velmi slušný výsledek Tříkrálové sbírky. Na Kopřivnicku se koledníkům podařilo od lidí vybrat 687 327 korun. I když je oproti předchozímu roku zmíněná částka nižší, a to zhruba o 30 tisíc korun, jak organizátoři sbírky, tak její přímí účastníci jsou spokojeni. „Lidé přispívali podle svých možností. Nás jako koledníky rádi viděli, prohodili s námi pár slov a našli se i tací, kteří na naši návštěvu vyloženě čekali," zhodnotil letošní koledování jeden ze tří králů.

Největší obnos se na Kopřivnicku vybral v Kopřivnici, a to rovných 90 336 korun. Za městem automobilů zůstal Příbor s částkou 73 085 korun a Štramberk s 59 942 korunami. Z obcí byli lidé nejvíce štědří ve Veřovicích, kde koledníci vybrali 54 280 korun. Do Charity Kopřivnice se vrátí 65 procent vybraných peněz. Již nyní je jasné, že nemalé obnosy pomohou v Charitě Mořkov a hlavně terénním službám, tedy nákupu pohonných hmot, zdravotnického materiálu a podobně.

SIMONA MIKŠOVÁ, JANA HROMOČUKOVÁ