Největší podzimní akcí ve Frenštátě pod Radhoštěm je bezesporu oslava spojená se svátkem svatého Martina. Letos se lidé mohou těšit na klasickou zábavu. „Svatomartinské slavnosti se letos uskuteční v klasickém duchu. V pátek to bude tradiční soutěž o nejlepší vařonku. K tomu budou vyhrávat kapely. Také by se měla konat soutěž o nejlepší svatomartinskou husu, ale to záleží na tom, zda se někdo přihlásí,“ uvedla Lenka Borovičková-Krestová, pracovnice frenštátského městského kulturního střediska. Slavnosti vyvrcholí v sobotu 12. listopadu příjezdem svatého Martina. „Kromě této mezi lidmi oblíbené atrakce bude na náměstí také zhruba padesát stánků a program v podobě vystoupení různých kapel,“ doplnila Borovičková-Krestová.

Také v Bílovci se bude na svatého Martina konat trh, a to po celý den. V podvečer pak přijede sám Martin na bílém koni a vyprovodí lampionový průvod na hřbitov, kde budou položeny věnce na památník padlých.

K největším podzimním akcím ve městě Kopřivnici patří jednak přehlídka dovedností a umu handicapovaných dětí Motýlek a jednak taneční soutěž Tatra. Zatímco Motýlkovi, jehož patnáctý ročník nese podtitul námořnický, bude patřit první listopadový víkend, na taneční soutěž Tatra si její obdivovatelé a fanoušci počkají až do 26. listopadu.

Motýlka budou moci lidé v prostorách kopřivnického kulturního domu navštívit popatnácté, soutěž Tatra se v letošním roce dočká již neuvěřitelné pětačtyřicáté reprízy. „Ačkoliv to zní opravdu neuvěřitelně, Tatra se bude v Kopřivnici konat už po čtyřicáté páté,“ potvrdila Elen Jeřábková, jež má v kopřivnickém kulturáku na starosti produkci, s tím, že Tatra by měla být nejdéle souvisle trvající taneční soutěží v České republice.

V Kopřivnici, kde se koná od prvního ročníku, se tato soutěž za 45 let se stala neodmyslitelnou součástí kulturního života ve městě a mezi lidmi se stále těší velké oblibě. „Již v tuto chvíli máme prodanou velkou část vstupenek,“ potvrdila Jeřábková a dodala: „Myslím si, že je to nejen úrovní tanečníků, ale také mnoha doprovodnými akcemi, které Tatru každoročně provázejí. Sami porotci, kteří k nám jezdí z celé republiky, říkají, že v našem městě to není jen sportovní soutěž, ale jedna z největších kopřivnických kulturních událostí.“

Prosinec

Ani prosinec nezůstává v ničem pozadu. Například v Bílovci se už v pátek 2. prosince uskuteční Vánoční módní show, kterou bude provázet Roman Pastorek. O den později se místní obyvatelé mohou těšit na Mikulášský jarmark. Do města poté zavítá Jiří Krampol se svým klubovým pořadem Ani Krampol není dokonalý.

V Odrách zase na 7. prosince chystají Vánoční koncert Ládi Kerndla s orchestrem. Navíc se ve městě 11. prosince uskuteční Vánoční jarmark.

Ve Fulneku se bude pokračovat v adventních koncertech, které si získaly mnohé příznivce nejen v řadách místních obyvatel.

Zámek v Kuníně na Štěpána ožije koncertem, při němž opět dostanou prostor barokní mistři, tentokrát v podání violoncellisty Jana Škrdlíka a cembalistky Kateřiny Bílkové. Hudba se rozezní i v dalších obcích, mezi nimiž jsou například Sedlnice, kde 17. prosince zahraje Fleret.

Do Štramberku přijede další známá postava české divadelní scény. Řeč je o Květě Fialové, která se do města se svým kolegou dostaví už 10. prosince.

Vánoční trhy se uskuteční také ve Studénce, a to 10. prosince.

V neděli 11. prosince zavítá do Kopřivnice Jarek Nohavica se svým sólovým recitálem.

Nakonec Nový Jičín a jeho známý předvánoční jarmark, který se bude tradičně konat na Masarykově náměstí od 1. do 23. prosince. Místní obyvatelé si mohou rovněž vychutnat program Beskydského divadla, které nabízí například divadelní adaptaci komedie Světáci, recitál Marty Kubišové, Louskáčka Petra Iljiče Čajkovského nebo Melody Makers Ondřeje Havelky.

Co se týče rozsvěcování vánočních stromů a silvestrovských ohňostrojů, o těch budeme informovat zase příště.

JANA HROMOČUKOVÁ
VĚRA RŮČKOVÁ