Jedno takové pietní setkání se uskuteční dnes od 17 hodin v Kopřivnici.

Zástupci města spolu s členy Českého svazu bojovníků za svobodu a Vojenského sdružení rehabilitovaných se sejdou u pomníku padlých před bývalou Základní školou Náměstí, aby si připomněli tuto významnou historickou událost a vzdali hold všem padlým.

V podobném duchu se ponese vzpomínkový akt před radnicí na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře. Oslavy osvobození města za doprovodu Dechového orchestru mladých Příbor se tam uskuteční od páteční 16. hodiny.

Pozadu dnes nezůstane ani několik kilometrů vzdálený Frenštát pod Radhoštěm, kde si ukončení války připomenou hned nadvakrát. „Ve 13 hodin vedení města s členy Českého svazu bojovníků za svobodu položí kytici u pamětní desky obětem druhé světové války ve vestibulu budovy radnice," přiblížila mluvčí města Iva Vašendová s tím, že druhý pietní akt se uskuteční o dvě hodiny později u památníku poručíka Rožkova v parku Osvobození. U této příležitosti zahraje dechová hudba a o slavnostní projev se postará místostarosta města Pavel Mička.

Památku obětí druhé světové války uctí také pietním aktem u památníku osvobození na Slezském náměstí v Bílovci, a to v neděli 7. května od 10.15 hodin.

Ještě předtím se ale zájemci sejdou v kostele sv. Mikuláše na Svatofloriánské mši. V den státního svátku, v pondělí 8. května od 13 hodin, vzpomenou na válečné oběti obyvatelé a vedení Fulneku v místní části Lukavec.

Den osvobození oslaví také mnohé obce na Novojičínsku, například v Tiché je vzpomínková akce s položením kytic k pomníku obětem druhé světové války naplánována na dnešní 10. hodinu.

Stejně tak se vzpomínková akce dnes od 18 hodin uskuteční také ve Veřovicích. Ozvláštní ji také lampionový průvod, ohnivá show a společný táborák.