Zákon o veřejné službě je považován za kontroverzní už od doby svého vzniku. Mnohá města na to, že tuto službu nejde provozovat tímto způsobem, upozorňovala už od samotného začátku. Úřady práce na ni totiž mohly bez odměny posílat lidi, kteří byli aspoň dva měsíce bez práce. Pokud by to odmítli, neměli by nárok na podporu ani jiné dávky. „Když už to Ústavní soud vyhlásil, tak to musí stát respektovat a dál už žádná veřejná služba nemůže pokračovat. My to respektujeme absolutně. Naopak jsme byli ti, kteří na to, že to takhle fungovat nemůže, upozorňovali už několikrát. Zastávali jsme názor, že to není v pořádku," sdělil Deníku Petr Mlčoch, tajemník Městského úřadu v Odrách.

Mnohé novojičínské obce veřejnou službu využívaly. Třeba Hladké Životice takto „zaměstnávaly" tři až pět lidí. „Lidé dělali práce, které byly potřeba, zametali chodníky, uklízeli, hrabali listí, vynášeli odpadky ze zastávek," popsala rozsah vykonávaných prací zaměstnankyně úřadu s tím, že obec zatím neví, co bude dál. „Budeme to zjišťovat na úřadu práce a potom uvidíme, co a jak. Dneska ale na veřejnou službu nepřišel nikdo," dodala. Obec byla s veřejnou službou spokojena. „Bylo to lepší, když tady byli. Máme tady sice dva zaměstnance, kteří se o úklid starají, ale tímto jim přibude práce," podotkla úřednice z Hladkých Životic.

Ve Fulneku takto pracovalo třicet osob. Zuzana Gřesíková, vedoucí fulneckých technických služeb, přiznala, že neví, co bude toto zrušení pro město znamenat. „Nedokážu to teď říct. Vůbec nevím, jestli někdo v pondělí do práce přijde. Chodili totiž od pondělí do čtvrtku, v pátek ne, takže uvidíme v pondělí, co to bude mít za následek. Pro město by to však znamenalo zvýšení nákladů. Museli bychom to řešit nějakými dohodami. Máme zaměstnané i koordinátory na veřejnou službu, takže teď ani nevíme, co s nimi," podotkla Gřesíková.

I v Jeseníku nad Odrou využívali na zvelebování obce veřejnou službu. Kromě úklidu zde třeba také pomáhali při akcích v kulturním domě. Místostarosta obce Libor Macháč k verdiktu soudu poznamenal: „Pro obec to v uvozovkách neznamená téměř nic. Veřejná služba zatím dál funguje, protože úřad práce zatím nevydal žádné informace, že by to rušil. Až bude nějaké rozhodnutí, tak to budeme řešit." Místostarosta ještě prozradil, že některé pracovníky se obec snaží zaměstnat přes veřejně prospěšné práce. „Když tady ta veřejná služba na jaře začala, místní to vnímali tak, že se více uklízí na komunikacích. My však ten úklid musíme pokrýt i bez veřejné služby," zhodnotil rok s veřejnou službou Libor Macháč.

Nový Jičín naopak věří, že verdikt soudu veřejnou službu ve městě nijak nepoznamená. „Úřad práce v Novém Jičíně bude veřejnou službu dále nabízet, ale už bude záležet jen na dobrovolnosti lidí, zda budou pracovat zadarmo. Podle informací z úřadu práce a technických služeb, jež mají veřejnou službu na starosti, je v Novém Jičíně řada lidí, která chce ve veřejné službě pokračovat i poté, co už tato služba není povinná pod hrozbou vyškrtnutí z evidence nezaměstnaných," informovala Marie Machková, tisková mluvčí Městského úřadu Nový Jičín.

A co vy, čtenáři? Šli byste dobrovolně vykonávat veřejnou službu? HLASUJTE V ANKETĚ!

Nyní tímto způsobem pracuje pro město asi 90 lidí. Nakolik se tento počet změní, zatím není jisté. „Pokud by počet dobrovolníků ve veřejné službě nestačil, pokusili bychom se dohodnout s úřadem práce navýšení míst u veřejně prospěšných prací. To je ale zatím jen prostor k jednání a je nám jasné, že tento počet je omezen objemem peněz," podotkl starosta města Jaroslav Dvořák a zároveň dodal, že vláda by měla lidi ochotné pracovat nějak motivovat. Přece není možné, aby ti, co sedí doma, i ti, co pracují, měli stejný příspěvek na živobytí. 

SIMONA MIKŠOVÁ