Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec vrcholových sportů

Fulnek - Fulnecký fotbalový klub prý opustí Fulnek, pokud město nezačne přispívat na sport tolik, co na kulturu. V tomto duchu se nedávno nechal slyšet mecenáš fotbalového týmu Fotbal Fulnek Roman Mroček.

11.12.2007
SDÍLEJ:

Šampaňské v poháru zažili fotbalisté Fulneku pokaždé v posledních čtyřech letech. Je ale otázkou, zda vrcholová kopaná bude na hřišti pod zámkem i v dalších letech.Foto: DENÍK/Pavel Karban

Pohřbí město fulnecký fotbal?

„Dneska jsme na kultuře u částky nějakých tři a půl milionu korun. Já chci, aby město dávalo stejnou částku na sport. Pokud město nedá na sport další dva a půl milionu korun, tak fotbal ve Fulneku skončí,“ naznačil Mroček.

Mroček tvrdí, že peníze potřebuje pro financování mládežnického fotbalu. „Potřebujeme peníze na údržbu, na dopravu, na to, že je tam nějakých sto lidí. Druhou ligu si ufinancuji sám,“ vysvětlil Mroček. „A mrzí mě, že někdo operuje tím, že tam hrají kluci z Oder nebo z Vrchů. To je přece všechno náš okres,“ poznamenal Mroček a upozornil, že povinností druholigových týmů je mít sedm nebo osm mládežnických mužstev. „Jinak bychom tu ligu nemohli hrát,“ podotkl Mroček.

„Nevidím důvod, proč by město mělo dávat tolik na kulturu a na sport jen osm set tisíc korun. To je včetně šachistů, tenistů či volejbalu. Takže pokud to nebude, končíme s fotbalem a postěhujeme se do některého jiného města. Máme příslib od jiných měst, že by nám právě tuto částku mohli hradit,“ řekl Mroček a nastínil, že čtyři města, se kterými Fotbal Fulnek jedná, jsou v jiných okresech. „Nevím, co momentálně dělá Fulneku větší jméno než fotbal,“ prohodil ještě Mroček.

Informace o možném přesunu fotbalu z Fulneku překvapila současného fulneckého trenéra Václava Daňka. „Přestože nemám přesné informace, je to podle mého názoru poněkud zvláštní,“ přiznal kouč fulneckých fotbalistů a dodal: „Ve čtvrtek jsme měli uzavření sezony se všemi lidmi, kteří ve fulneckém fotbale pracují, a takovou informaci jsem od nikoho neslyšel, ani od majitele klubu. Nic o tom nevím. Právě naopak, myslím si, že vše je v naprostém pořádku.“ O tom, že by vše nakonec mohlo skončit až odkoupením druholigové licence jiným týmem, nechtěl ani spekulovat.

„To, že chtěl majitel klubu spolupracovat s městem, vím, a taky to, že tato spolupráce se moc nedaří. Ale nic bližšího mi není známo,“ přiznal Daněk a uzavřel: „Jediné, co mohu tvrdit, je, že již zmiňovaná čtvrteční schůze proběhla ve velmi příjemné, přátelské a dobré atmosféře. Nehledě na to, že jsme s majitelem mluvili také o případných posilách.“

 

Nedostatek peněz odrovnal extraligový volejbal

Frenštát pod Radhoštěm - Tři tituly v české extralize, řada dalších úspěchů, to byla vizitka ženského volejbalového družstva Lapos Frenštát pod Radhoštěm.

Tým byl ve své době nejúspěšnějším kádrem samostané soutěže, když v roce 2002 začala nastávat finanční krize. Rok předtím přitom Lapos vyhrál extraligu. Prezident klubu, Pavel Lacko, tehdy ještě zastupitel Frenštátu pod Radhoštěm, přiznal, že chybí peníze na financování soutěže, a oslovil město s žádostí o příspěvek. Původně chtěl 800 tisíc korun, což ale zastupitelé neschválili. „Po zasedání zastupitelstva jsem chtěl extraligu přesunout jinam. Překvapil mě ale zájem veřejnosti. V Novém Jičíně máme farmu a uvědomil jsem si, že když extraligovou licenci převedu jinam, tak klub, který vychovává kolem sto padesáti dětí, přijde o dotace z ČSTV,“ vyjádřil se tehdy Lacko.

V červenci, zhruba za dva měsíce, se zastupitelé smilovali a odsouhlasili příspěvek ve výši 300 tisíc korun a zároveň odsouhlasili stejnou částku na další rok. V družstvu nastala úsporná opatření, která se dotkla i platů hráček. Nejistota se odrazila i ve složení týmu. Odešly hlavně opory Macháčková, Balážová, Šálková, hovořilo se i o dalších.

Přišel rok 2003. Lapos se opět přihlásil do extraligy, ale místo slíbených 300 tisíc korun město dalo jen polovinu a o druhé mělo teprve jednat. Lackovi došla trpělivost a začal domlouvat prodej licence na nejvyšší soutěž. Zápas o třetí místo s UP Olomouc hraný ve Frenštátě pod Radhoštěm 17. dubna 2003 byl posledním extraligovým před odmácím publikem. V červnu téhož roku práva od Frenštátu získal Přerov, tehdejší účastník první ligy.

Tým, který za osm let v soutěži získal kromě tří zlatých dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, zmizel z volejbalové mapy světa. Ve Frenštátě zůstal oddíl TJ Frenštát pod Radhoštěm, hrající v té době krajský přebor.

 

Jakubčovice byly mezi smetánkou pouze rok

Jakubčovice -Sedm postupů v řadě. Takovou úspěšnou šňůrou v novodobé historii české kopané se snad žádný jiný klub než Jakubčovice FOTBAL chlubit nemůže.

Jakubčovičtí fotbalisté kráčeli k vrcholu hezky odspodu, až z třetí okresní třídy. Každý rok jeden postup. Historického úspěchu, postupu do druhé fotbalové ligy, dosáhl tým z Jakubčovic nad Odrou jako první oddíl z Novojičínska v sezoně 2005 - 2006. „Je to úspěch, kterého tady nikdo doposud nedosáhl,“ odtušil tehdy mecenáš klubu Josef Hájek, který při každém postupu vykouřil s mužstvem vítězný doutník.

Po vlně euforie ale přišlo zklamání. Ještě před druholigovou premiérou v Blšanech vyhlásil Hájek, který táhl finanční břímě klubu takřka výhradně na svých bedrech, že s vrcholovou kopanou po jediné sezoně ve druhé nejvyšší soutěži Jakubčovice pravděpodobně skončí. „Budoucnost jakubčovického fotbalu je v regionálních soutěžích,“ uvedl tehdy předseda představenstva. „Zájemci, kteří by chtěli převzít či odkoupit práva na jakoukoliv ligovou soutěž, jsou,“ dodal Hájek. Nejen on, ale i další činovníci klubu nebrali odchod z vrcholové kopané jako útěk. „Vize byla pracovat na fotbalové mládeži ve Vítkově a hrát v Jakubčovicích divizi. Ovšem dařilo se nám a nechtěli jsme, když už jsme 2. ligu vybojovali, odcházet hned,“ řekl sportovní manažer klubu Oldřich Jakubek.

Jedním z mnoha důvodů byl i stadion, na kterém by Jakubčovice hrály druhou fotbalovou ligu. Vlastní stánek, který by odpovídal podmínkám soutěže, neměly, ačkoli ten jejich byl a stále i je jedním z nejlepších v okrese. Proto uzavřely dohodu s tehdy třetiligovým Fulnekem o zapůjčení jeho stadionu na domácí utkání. Přibližně před rokem pak padlo rozhodnutí, že jakubčovickou druholigovou licenci převezme slavná Dukla Praha. Už pro jarní část druhé ligy přišel z Prahy jako hlavní trenér Günther Bittengel. Jakubčovice ale z fotbalové mapy nezmizely, tehdejší B mužstvo převzalo pozici prvního týmu a v současné době míří za postupem do krajského přeboru. Mecenáš jakubčovické kopané Josef Hájek má ale i dnes za to, že bez spolupráce s městem nejde vrcholovou kopanou na Novojičínsku takřka dělat. „Spolupráce musí být na širší úrovni. Neříkám, že účast měst nebo obcí je nutná, ale v každém případě to bez ní jde mnohem hůře,“ řekl.

 

Bez peněz se hrát nedá

Fulnek - Částečně mateřská dovolená, ale také peníze sehrály velkou roli při pádu fulneckého ženského volejbalu.

Fulnecké ženy hrály II. volejbalovou ligu, což na tak malé město byl velký úspěch. „Přišel pokles výkonnosti i kvůli mateřským, ale je pravda, že to bylo hodně i o penězích,“ vzpomínala současná trenérka týmu Zdeňka Večeřová.

Podle ní by současné peníze, které družstvo má na ufinancování II. ligy, určitě nestačily. „Nejsou peníze na hráčky, na dopravu,“ uvedla s tím, že se hrají dvojzápasy, což znamená kromě nákladů na přesun další náklady na ubytování, a na to malé oddíly, jako je fulnecký, asi stěží budou mít bez silného sponzora. Už proto, že stejně jako třeba ve fotbale, tak i ve volejbale musí mít druholigový tým mládežnická družstva. „To jsou další náklady,“ pozhamenala Večeřová. Dnes hrají fulnecké hráčky spíše z nadšení. O profesionálním zázemí se nedá vůbec hovořit. „Když něco chceme, musíme shánět sponzory. I na dresy,“ uzavřela Večeřová.

 

 

anketa

Myslíte si, že by na Novojičínsku měla být nejvyšší soutěž ve fotbale nebo v hokeji? Kdo by měl takovýto profesionální klub financovat?

 

 

 

Sára Veinetová, 15 let, studentka, Lešná: „Myslím, že by tady takový klub klidně mohl být. Profesionální klub by určitě měli financovat sponzoři.“

 

 

 

 

 

Zdeněk Horák, 60 let, dělník, Mořkov: „Určitě by takový klub tady mohl být. Financovat by ho měli sponzoři a město. A kdyby dobře hrál, tak by určitě chodili diváci.“

 

 

 

 

 

Pan František, 16 let, student, Nový Jičín: „Myslím, že profesionální fotbalový nebo hokejový klub by na Novojičínsku mohl být. Protože by reprezentoval město, myslím, že by ho i město mělo financovat.“

 

 

 

 

 

 

Pan Mirek, 21 let, brusič, Jeseník n. O.: „Snad by tady profesionální klub mohl být. Myslím, že financovat by ho měli určitě sponzoři, město jen částečně.“

 

 

 

 

Pan Honza, 63 let, důchodce, Nový Jičín: „Nev í m, jestli by se další profesionální klub v tak malém městě finančně utáhl. Myslím, že Novojičínsku stačí nejvyšší soutěž v basketbalu.“

 

 

 

 

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení