Současná situace pro chodce není v okolí nemocnice v Novém Jičíně zrovna dvakrát přívětivá. Přechod pro chodce je velice nepřehledný, v minulosti zde došlo i k tragické dopravní nehodě, při které zemřel chodec. Navíc je umístěný v lokalitě Španělské kaple, přitom ale drtivá většina lidí přichází do největšího zdravotnického zařízení v okrese z druhé strany, od centra. Na začátku června už však bude vše jinak.

Lepší umístění

„Přechod u Španělské kaple bude zrušen," řekl Deníku místostarosta a dopravní expert Pavel Rozbroj, který zároveň vysvětlil jeho nedostatky. „Tento přechod je velmi nevhodný. Jak chodec vyjde z místa u novinové budky, tak ho řidič vidí na poslední chvíli, je tam navíc smrk a je to na horizontu. Nový přechod bude zkrácený, uprostřed bude také ostrůvek," uvedl dále.

Původní termín dokončení byl naplánován na 22. května, jenže stavbařům přidala práci špatně zaznačená kanalizace, a tak se musela vyfrézovat mnohem větší část, než se původně plánovalo. A tak bude přechod, vedoucí od ředitelství nemocnice do Smetanových sadů, v provozu na konci května, nejpozději začátkem června.

O měsíc později se ve staveniště promění část ulice Komenského, kde se bude realizovat radniční iniciativa Bezpečně do škol. „Po prázdninách by měly být přechody u základních škol bezpečné, nasvícené," řekl Pavel Rozbroj.

Ubude parkovacích míst

Jak už však Deník informoval dříve, tyto změny se nelíbí zdejším usedlíkům, neboť kromě toho, že jim ubude parkovacích míst, budou je navíc muset nechat každé ráno volné pro přijíždějící rodiče, kteří zde vysadí své školou povinné potomky.

Další dopravní změny zasáhnou lokalitu u bludovické školky, kde vznikne také nový přechod, a radnice už delší dobu plánuje také rozsáhlejší úpravy na frekventované křižovatce u Čedoku. K dispozici je už projektová dokumentace, ta počítá s menším kruhovým objezdem i bezpečnějším přechodem s ostrůvkem.

„Letos to určitě nebude, vypadá to spíše na jaro v příštím roce," doplnil místostarosta s tím, že je třeba vše především dojednat se správci energetických sítí.