Aktuální míra nezaměstnanosti na Novojičínsku je 13,30 procenta, což je meziměsíční pokles o téměř čtyři desetiny. V evidenci úřadu práce však stále zůstává bezmála deset tisíc tři sta lidí. „Zaznamenali jsme pokles o 296 osob,“ řekl Deníku Miroslav Kardačínský z Úřadu práce v Novém Jičíně (ÚP NJ).

Nejčerstvější statistiky pozitivně ovlivnil především konec letošní dlouhé zimy. „Dá se říct, že velký podíl na tom mají veřejně prospěšné práce a potom sezonní práce, které začínají v rámci některých profesí,“ upřesnil Kardačínský, který je vedoucím trhu práce na ÚP NJ. To se také projevilo na růstu pracovních nabídek. K poslednímu březnu jich bylo na Novojičínsku k dispozici 362, v předchozím měsíce o více než stovku méně. Zájem je mimo jiné o dělníky na čištění města a zedníky. O tom ostatně vypovídá také fakt, že během března opustilo evidenci nezaměstnaných přes dvě stě dvacet mužů a pouze necelá šedesátka žen. Dění na trhu práce za první čtvrtletí roku 2010 nepřineslo na Novojičínsku žádné větší překvapení. „My jsme očekávali zhruba tento vývoj, že první měsíce roku bude nezaměstnanost stagnovat, leden šel ještě nepatrně nahoru, a s nástupem jarních prací by mohla začít klesat. To se nakonec potvrdilo,“ uvedl Miroslav Kardačínský.

Jedno místo pro desítky uchazečů

Ten také předpokládá další pokles, ovšem jak velký, závisí z velké části na počasí. „Ano, pokles bude, ale jestli půjdeme pod deset tisíc, je otázkou,“ dodal. Momentálně nemá úřad práce žádné indicie o masovém propouštění. „V okrese také není nikdo, kdo by chtěl významně nabízet nové zaměstnání,“ poznamenal Kardačínský. Dobrou zprávou alespoň je, že nabírat opět začala kopřivnická Tatra. Automobila by měla v následujících měsících přijmout zpět několik stovek lidí.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny regiony v okrese. Novojičínsko s Frenštátskem se dostaly pod dvanáctiprocentní míru, naopak Odersko lehce překročilo osmnáctiprocentní hranici. Jedna volná pozice vychází na dvacet osm uchazečů, na Bílovecku dokonce třicet šest. Nejvíce nezaměstnaných na Novojičínsku je ve věku 50 až 54 let, v rámci vzdělanosti tvoří majoritní skupinu lidé s výučním listem. Průměrná podpora v nezaměstnanosti činí v okrese 5628 korun.