„Cesta k realizaci psího útulku byla opravdu dlouhá a složitá. Pozemek o rozloze dva a půl tisíce metrů čtverečních jsme zakoupili již v roce 2013. A o rok později jsme měli hotovou projektovou dokumentaci a v rozpočtu vyčleněnou sumu na výstavbu útulku. Majitelé sousedního chátrajícího objektu ale s projektem nesouhlasili a cestou různých odvolání výstavbu čtyři roky blokovali,“ připomněl historii záměru starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

O výstavbě útulku se v Novém Jičíně mluví dlouhé roky a několikrát se jeho zřízení odsunulo. Včera se bagr zakousl do pozemku v místní části Bludovice v prostorách bývalého vojenského areálu, kde by mělo za půl roku stát třicet kotců pro psí nalezence.

I proto celková suma na stavbu útulku povyskočila na téměř 11 milionů korun.

Zainvestovat musí město například do 30 metrů dlouhé a 5 metrů vysoké protihlukové zdi, sousedící právě se zchátralým objektem.

„V útulku bude 22 kotců sloužit běžnému provozu. Další tři kotce budou vyčleněny pro příjem psů, tři budou obývat zvířata v karanténě a dva kotce budou určeny pro izolaci psů s infekčním onemocněním,“ uvedla mluvčí města Marie Machková s tím, že boudy v kotcích budou vybaveny vnitřní temperací pro zimní období a areál bude zásoben vodou z vlastní studny.

„Hotovo by mělo být do půl roku. Provozu se ujme městská policie a náklady budou půl milionu ročně,“ doplnil starosta.

Město Nový Jičín dosud umisťovalo psy odchycené na svém území v útulku v Kopřivnici. Ročně za to platí 280 tisíc korun. Letos museli strážníci do Kopřivnice odvézt bezmála třicet psů a další z okolních obcí, ve kterých také, v rámci spolupráce, zasahují.

„Ta situace se hodně zlepšila, protože nalezené pejsky dokážeme relativně rychle vrátit jejich majitelům. Pomáhají nám v tom hodně sociální sítě,“ přiznal Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.

Útulek by měl, v případě volných kapacit, sloužit také jako psí hotel. Jeho provoz budou mít na starost dva zaměstnanci na zkrácený úvazek.

„Už jsem zaznamenal, že se lidé ptají, zda nehledáme zaměstnance. Budeme to řešit, až to bude aktuální, určitě dáme včas vědět,“ poznamenal šéf strážníků.