VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontejnerů na bioodpad je ve městech dostatek

Novojičínsko - Problémy s nedostatkem kontejnerů na bioodpad jsou na Novojičínsku minulostí. Města zajistila lidem, kromě klasických hnědých kontejnerů, další možnosti, jak se bioodpadu zbavit.

17.7.2012
SDÍLEJ:

O hnědé kontejnery, tedy nádoby určené pro bioodpad ze zahrad, je ve městech velký zájem. Často bývají plné už pár hodin po jejich vysypání. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

V některých novojičínských městech byl v minulosti nedostatek kontejnerů na bioodpad. Zahrádkáři se předháněli, kdo první vyveze odpad ze své zahrádky do vyprázdněných nádob, opozdilci měli smůlu. V současné době jsou však kapacitní problémy, podle představitelů oslovených novojičínských měst, vyřešeny.

Každé město se s nedostatkem kontejnerů na bioodpad vypořádalo po svém. Například technické služby v Novém Jičíně zvýšily počet hnědých biokontejnerů. „Původně bylo kontejnerů sto sedmnáct, letos na jaře jsme, pro velkou poptávku, přidali dalších pětadvacet nádob," uvedla tisková mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Oblíbeným způsobem zvýšení kapacity je také zajištění velkoobjemových van. Touto cestou se vydala například Kopřivnice, kde jsou vany dokonce jediným způsobem vyvážení bioodpadu. „V Kopřivnici děláme svoz bioodpadu pomocí velkoobjemových van, které mají větší kapacitu než biokontejnery. Proto jsou dostačující," vysvětlil ředitel společnosti Slumeko, jež ve městě zajišťuje svoz odpadu, Karel Březina.

Stejný způsob zavedly také technické služby ve Frenštátě pod Radhoštěm. Lidé tam mohou vynášet bioodpad buďto do klasických hnědých kontejnerů, nebo právě do velkoobjemových van. „Tady je část biokontejnerů, jejichž svoz zajišťuje firma Asompo. Tyto malé hnědé kontejnery však nebyly v minulosti na některých místech dostačujícím řešením. Proto pořídily technické služby Frenštátu pod Radhoštěm velkoobjemové vany, které jsou rozmístěny v oblastech, kde byly malé kontejnery nedostačující," podotkl vedoucí technických služeb ve Frenštátě pod Radhoštěm Pavel Stachura.

Zahrádkáři ve Fulneku využívají jinou možnost odvozu nadbytečného bioodpadu. Lidé, jimž kapacitně nevyhovují hnědé kontejnery, si mohou objednat vlastní odvoz. „Pořizování nových kontejnerů je samozřejmě spojeno s výdaji. Obyvatelé Fulneku, kteří produkují ze zahrádek více bioodpadu, mají možnost objednat si domů na vlastní náklady biokontejnery, které jim vyváží ostravská firma," řekla referentka odboru investic a životního prostředí ve Fulneku Pavla Maštalířová. Někteří lidé ve městě už tohoto způsobu využívají.

Podle zástupců oslovených měst jsou tedy problémy s nedostatkem biokontejnerů vyřešeny. Další dobrou zprávou týkající se bioodpadů je, že se lidé naučili vyhazovat do kontejnerů jen to, co tam opravdu patří. K tomu mnohdy dopomáhají také podrobné návody nalepené na odpadních nádobách. „Na kontejnery jsme dali vyčerpávající informace o tom, co tam patří a co ne. Měli jsme obavy, že tam budeme nacházet různé věci, jako jsou ledničky, což se naštěstí nepotvrdilo. Zahrádkáři dokonce nechávají větve vedle kontejnerů, přesně podle pokynů," pochválil obyvatele Frenštátu pod Radhoštěm ředitel Pavel Stachura. Stejně kladné zkušenosti mají i ostatní novojičínská města. „Problémy máme jen minimálně. Letos se nám jen jednou stalo, že někdo vyhodil do biokontejneru hlínu. Asi si to nějak popletl. Obvykle je však vše v pořádku," potvrdila Pavla Maštalířová z Fulneku.

EVA ŘEHÁKOVÁ

Autor: Redakce

17.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení